Sobotní Noční linka: Příběhy Zoubkové víly

4. leden 2025

Jaká je vaše vzpomínka na Zoubkovou vílu? Jaké rituály u vás doma doprovázely výměnu zoubků? Jaký je nejcennější dárek, který vám Zoubková víla přinesla? Přikládáte Zoubkové víle nějaké výchovné poselství? Máte doma zachované první mléčné zoubky svých dětí? Jaký by byl váš ideální příběh Zoubkové víly? Kdyby Zoubková víla mohla nechat vzkaz, co by mělo být jeho obsahem? Proč Zoubková víla nezabezpečí domluvu rodičům, kteří jsou zodpovědní za zuby svých dětí?

Příběhy o Zoubkové víle jsou hluboce zakořeněné v kultuře mnoha zemí. Tato tradice, která děti odměňuje za jejich první vypadlé zuby, má své kořeny pravděpodobně v evropském folklóru. V některých zemích, například ve Španělsku nebo v Latinské Americe, tuto roli přebírá Ratoncito Pérez, malý myšák, který sbírá zoubky. V Česku však stále převládá obraz kouzelné víly, která pod polštářem nechává drobné mince nebo jiné maličkosti.

Podle výzkumu z roku 2022, který se zaměřoval na české rodiče s malými dětmi, 78 % z nich potvrdilo, že tuto tradici doma udržují. Přibližně 15 % z nich přiznalo, že se snaží o vlastní originální přístup, například místo víly vymýšlejí alternativní postavy. Dětský psycholog PhDr. Jan Koudelka ve svém článku pro časopis Děti a my uvádí, že tradice Zoubkové víly podporuje dětskou představivost a pomáhá zmírnit strach z bolesti nebo ztráty.

Zoubková víla má také symbolický rozměr. Přechod od mléčných zubů k těm dospělým představuje nejen fyzickou změnu, ale i důležitý milník v životě dítěte. Právě tato transformace je často doprovázena malým rituálem, který rodiny sdílí. Zajímavé je, že podobné tradice existují i v jiných kulturách – například v Japonsku děti házejí zoubky na střechu nebo podlahu, což má přinést štěstí.

Statistiky ukazují, že moderní rodiny stále více personalizují tuto tradici, ať už výběrem originálních dárků, nebo vytvářením vlastních příběhů o Zoubkové víle. Tato adaptace ukazuje, jak silně se tento koncept přizpůsobuje současné době, aniž by ztrácel své kouzlo a význam.

Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.

Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz, případně využijte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.

Jiří|Tradicí, to možná v mnoha jiných státech je, ale u nás není. U nás je problém zcela jiný a to mít i když špatného, alespoň nějakého zubaře!
frantisek svaricek|DOBRY VEČÉR P.MACOUN A POSL.N.L.JÁ OSOBNĚ SE NERÁD BAVÍM O ZUBECH,PROTOŽE V TEN MOMENT MĚ NEKTERÝ ZAČNE BOLET A TO JE DNEŠNI PŘÍPAD KDY MĚ POBOLÍVÁ ČTVÉRKA VLEVO DOLE. ASI MĚ K TOMU DOPOMOHLO TO KDYŽ JSEM SI PŘEČETL DNEŠNI PROGRAM NOČNI LINKY, DĚKUJI VÁM ZATO P. MACOUN.FRANTIŠEK Z ŽIDLOCHOVIC.
zdenka z prajzké|DOBRÝ VEČER POSLUCHAČUM NOČNÍ LINKY A TAKY JIM PŘEJÍ VŠE NEJLEPŠÍ DO NOVÉHO ROKU 2025.MĚ ZOUBKOVÁ VÍLA NIC NEŘÍKÁ,V NAŠI RODINĚ JSEM BYLA -TRHAČKOU-MLÉČNYCH ZUBU JÁ, PRVNÍ BYLI MOJÍ DVA SYNOVÉ-PAK NETEŘE SYNOVCI ATD,ZOUBKY JSEM TRHALA JENOM TY KTERÉ VISELI TAK ZVANĚ NA -VLÁSKU -A HROZILO ŽE BY DÍTĚ ZOUBEK MOHLO POLKNOUT A BYLO TO V ODPOLEDNÍCH HODINÁCH KDY UŽ ZUBNÍ LĚKAŘI NEORDINOVALI, Z POZDRAVEM ZDENKA
Daniela z Prahy |Dobrý večer a hned v úvodu přiznávám, že se zubařského křesla bojím jako čert kříže. Snad i proto, že u nás v rodině už hysterčila maminka a kdykoliv ji bolel zub, tak plakala a do ordinace ji musel doprovázet tatínek. Dokonce když měla sedmiletá sestřička bolest zubů, tak s ní k zubaři poslali mě. Strčila jsem holčičku do ordinace a utíkala jsem se zavřít na záchod, bála, jsem se , že pan doktor bude chtít vidět taky moje zuby. V padesátých letech chodili zdravotníci do školy, zapsali kazy a pak nás zvali do ordinace. Přiznávám, že když jsem věděla, že zítra mám jít k zubaři, určitě mi bylo ráno špatně a nakonec jsem nikam nešla. Nedávno jsem si o péči o dětský chrup povídala s mým současným stomatologem, který mně trhal sedmičku. A než mi znehybněl ústa, tak ho zaujalo, že jsem první pacient, který z vlastní zkušenosti zažil ošetřování lékařem vrtačkou na kterou neustále šlapal a podle toho přitlačoval . Tato zkušenost byla krutá. Pokud jde o trhání dětských zoubků, stačila nitka a otevřít dveře. A protože ani to nebylo příjemné, tak jsme si jako děti většinu zoubků vyviklaly. Pane Macoune, toto téma ve mně nevyvolává pěkné vzpomínky. Nemohl byste příště třeba o prvních láskách? Dobrou noc. Daniela
Bedřich |Dobrý večer já si pamatuji že jsme chodili celá třída k zubaři To všechno bylo všechno zrušili Nashledanou
Bedřich |Dobrý večer pane Honzo já si pamatuji když mě vypadl Zub mléčný. Tak jsem ho dal do hrníčku v dnešní době Jsou zuby drahý taková zubní hygiena stojí 2000 Kč v Lubenci Nashledanou
Jana |Dobrý večer. Za mých dětských let tahle krásná víla nebyla, ale navštívila mne, když mi bylo 35. Dostala jsem nějakou velkou infekcí a během týdne mi vypadlo opravdu všech 30 zubů. Bylo to strašné, chodili se na mne dívat všichni medici, kteří studovali na dentisty. Dostala jsem umělé, opravdu krásné, nelituji.
Michal Sedlák z Myšlína|Zoubková víla mě nikdy nenavštívila, ani žádná jiná. Zato Zoubkovu vilu, tu já bych navštívil rád. Tedy pokud sochař Olbram Zoubek bydlel v nějakém architektonicky hodnotném domě. Ale to bychom se dostali úplně mimo téma. Dnes chodí zoubková. Ještě že ne zubatá.
Sylva|Se zoubkovou vílou jsem se nesetkala, my jsme měli Zdravušku a maminka mě podle ní česala. Děs! :-D Hezký večer!
autor: Honza Macoun

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.