Sobotní Noční linka: Prevence. Nutné zlo, nebo samozřejmost?

11. leden 2025

Co vás odrazuje od preventivních prohlídek? Jaké prevenční kroky považujete za nejdůležitější? Myslíte si, že v ČR máme dostatek preventivních programů? Je pro vás prevence spíše zátěž, nebo přirozená rutina? Jak se mění váš přístup k prevenci s věkem?

Jak přistupujete k prevenci v rámci rodiny? Jak byste motivovali mladší generace k větší zodpovědnosti za své zdraví? Co by podle vás mohlo zlepšit povědomí o prevenci? Jaký je váš názor na pravidelné očkování? Myslíte si, že prevence má vliv na délku života?

Prevence však není jen záležitostí jednotlivců. Stále více zaměstnavatelů zavádí programy zaměřené na zdraví zaměstnanců. Podobně zdravotní pojišťovny nabízejí bonusy za pravidelnou účast na preventivních akcích. V diskusi si můžeme uvědomit, že prevence nemusí být zlo ani povinnost. Je to investice do zdravějšího a spokojenějšího života. Rád bych vás dnes večer pozval ke sdílení vašich příběhů, názorů a zkušeností.

Prevence je jedním z pilířů moderní medicíny i zdravého životního stylu. Navzdory tomu stále mnoho lidí považuje preventivní kroky za zbytečné. Statistika Ministerstva zdravotnictví ČR (2023) ukazuje, že pravidelné preventivní prohlídky absolvuje méně než polovina dospělé populace. Nejčastější důvody neúčasti jsou nedostatek času, obavy z nepříjemných výsledků a podceňování rizik. Preventivní opatření však nejsou jen zdravotní prohlídky. Patří sem i očkování, zdravý jídelníček, pravidelný pohyb a vyhýbání se stresu. Výzkumy ukazují, že země s vysokou mírou preventivní péče mají nižší úmrtnost na civilizační choroby. Například díky pravidelnému screeningu rakoviny prsu se v ČR podařilo snížit úmrtnost na tuto nemoc o 30 % během posledních deseti let.

Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.

Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz, případně využijte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.

Daniela z Prahy |Pro dnešek bych to pojala poněkud vážně, protože opravdu jde o život. Mohu vám psát jen díky lékařům. Před sedmi lety jsem šla na pravidelnou preventivní prohlídku. Optimisticky. Na mamograf. Nebudu zacházet do detailů, do tří dnů na biopsii a za čtrnáct dnů pod kudlu. Psychika člověka, který se uprostřed aktivního života dozví tu nejhorší diagnózu, je úplně pod bodem mrazu. a když se z toho vzpamatujete a chodíte na chemoterapie, počítáte, kdy přijde konec a co ještě zařídit. Lékařka, která mě operovala, však říkala, že se za pět let budeme ještě potkávat. Je to už více let a potkáváme se. Díky. Každému onkologickému pacientovi doporučuji, aby si ve svém okolí našli pacientskou organizaci. V Praze jich je několik. Scházíme se, navštěvujeme divadla, výstavy, koncerty a jezdíme na rekondiční pobyty. To vše za vydatného přispění sponzorů a Ligy proti rakovině. O těchto organizacích by se také mohlo v některé lince hovořit. Všem posluchačkám, které mají onkologické problémy doporučují, aby si na internetu takové společenství vyhledaly. Psychicky i fyzicky to pomáhá. Dobrou noc všem přeje Daniela
Jana|Zdravím všechny linkaře a vám p. Honzo děkuji za to, že takové téma dáváte. Tady opravdu platí, že dobré zdraví = poklad pravý! Každý máme svůj genetický základ a s tím asi nic nenaděláme. Za svůj život si troufám říci, že mohu už hodnotit. Jistě, buďme rádi, že zdravotnictví hodně pokročilo, to je pro nás pacienty hodně důležité. Na příkladu svých rodičů jsem viděla, jak špatný zdravotní stav ovlivní chod celé rodiny. Mám čisté svědomí v tom, že jsem se o oba rodiče, hlavně o maminku dovedla postarat do posledních dnů. Velkou výhodou bylo, že tělo bylo sice zhuntované, ale mozek jim fungoval, takže to je hodně důležité. Tím pádem chci říci, že jsem přes své rodiče byla i celá léta v kontaktu s lékaři. Z velké části to byli lidé na svém místě. Ovšem zázraky se nedějí do nekonečna... O prevenci nám jako žákům, nikdo nevykládal, ovšem pravidelně do školy přicházela doktorka se sestrou a ve třídě nás prohlédla nebo naočkovala. Bez souhlasu rodičů, totéž zubní prohlídka. Ano, nebyly bílé plomby, jen amalgám, ale všechny děti měli prohlédnutý chrup a kdo měl kazy, byl předvolán do ordinace. A dnes? Najít zubaře je v mnoha regionech velký problém, tak choďte na prevenci, že? Už jsem tu psala o svých problémem se zrakem, můžete být slepí se zákalem, nikoho nezajímáte, ale výjimka se najde a člověk si váží, že to jsou mladí lékaři. Když mi pak řekl, já jsem vás operoval, hodně jsem ho pochválila, já ho totiž tehdy neviděla, tak aby ho to povzbudilo do další práce. Dnes vám skončí praktický lékař (důchod) a najít nového dá pořádnou práci. To se stalo mému příteli. Pak se bavte o prevenci, když člověku z Karviné nabídla pojišťovna volného praktika v Havlíčkově Brodě! Není to vtip. Ovšem přítel má dobré zkušenosti s urologickým oddělením a vyšetřením prostaty, protože v jistém věku to muži potřebují. Je to asi jak kde, ale řeči o prevenci jsou jedna věc a to, že spousta doktorů nám chybí a nikdo nechce nového pacienta přijmout, je věc druhá. Zdraví Jana
Bedřich|Dobrý večer pane Honzo já chodím na preventivní prohlídky Jednoho za půl roku já si myslím že to je naše povinnost Chodit k doktorovi je to vaše zdraví a kdo nechodí Tak je to velká chyba nashledanou z ústeckého kraje
Pepa| Zdravím N.L. ! Na preventivní prohlídku chodím k praktické lékařce vždy po dvou letech - velká spokojenost. Jen se nenechám očkovat proti covidu a chřipce. K zubní lékařce jsem chodíval po půl roce, ale protože je nedostatek těchto lékařů, vyřešila to naše ,,strana a vláda" tak, že nám preventivní prohlídka stačí jednou za rok. Podle mne - nestačí. Oční lékařka odešla bez náhrady do důchodu. Až budou moje oči vyžadovat vyšetření, SNAD se náhrada najde.
frantisek svaricek|DOBRY VEČÉR P.REDAKTORE A POSL.N.L.JÁ SU ROČNÍK NAROZENI 1942 KDYŽ JSEM CHODIL DO OBECNÉ ŠKOLY U NÁS V KUBŠICÍCH,TAK K NÁM DOJIŽDĚL PREVENTIVNĚ ZUBAŘ ,DOJÍŽDĚL S AUTOBUSEM VE KTERÉM MĚL ZUBNI ORDINACI,VŽDYCKY NÁM PROHLÉDL ZUBY A ZÁROVEN JE OŠETŘIL.TAKY PAN UČITÉL HORNANSKÝ NÁM DÁVÁL RYBÍ TUK,NEBO NÁM PROHLÍŽÉL HLAVY ZDA NEMÁME BLEŠKY,TAKY JSME DOSTÁVALI INJEKCE PROTI NĚJAKÝM INFEKCÍM.TAKY NÁS PAN UČITÉL PROHLÍŽÉL JAK JSME ČISTI.ZDRAVI FRANTIŠEK Z ŽIDLOCHOVIC.
autor: Honza Macoun

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.