Slovenský den s Českým rozhlasem Hradec Králové!

28. říjen 2014

V úterý 28. října, na Státní svátek, připravil Český rozhlas Hradec Králové pro své posluchače další tematický, tentokrát Slovenský den. Čo sa vám vybaví, keď sa povie Slovensko?

Slovensko je jediným cizím státem, kde se bez problémů dorozumíte česky. Na Slovensku žije asi o polovinu obyvatel méně než u nás. Turisticky je Slovensko velmi zajímavou a atraktivní zemí. Nejvíce navštěvované jsou Vysoké a Nízké Tatry. Najdeme zde mnoho krásných zámků a hradů, hodně navštěvované jsou také slovenské lázně s termálními prameny. A víte, co znamenají tato slovenská slova: čučoriedky, ťava, jedáleň, parkovisko, izba, ceruzka či korytnačka?

V 8:35 hodin bude naším Hostem ve studiu Júlia Špalková předsedkyně Regionálnej obce Slovákov v Hradci Králové.

Cieľom Obce Slovákov v Českej republike je udržiavanie a pestovanie národného povedomia svojich členov, vytváranie podmienok pre naplňovanie ich kultúrnych a spoločenských potrieb. Hlavným obsahom činnosti ROS HK je pestovanie "slovenskosti" a vzájomnosti Slovákov a Čechov, ako aj účasť na verejnom živote v Hradci Králové. Svojou činnosťou chce naďalej rozvíjať vzťahy s družobným mestom Banská Bystrica. Ciele ROS HK sa realizujú prostredníctvom besied, prednášok, priateľských stretnutí, ako aj ostatnou kultúrnou, osvetovou a verejne prospešnou činnosťou. Postupne by mal byť vytvorený kvalitný informačný servis pre priaznivcov česko-slovenských vzťahov.

Tajemná Lípa u Mrtole

Po 11 hodině dopolední pak bude naším hostem Mgr. Zdeňka Kulhavá z Muzea východních Čech v Hradci Králové. A řeč bude o státních symbolech České republiky. Všichni ví, že lípa je český národní symbol, ale již málokdo tuší, jak se jím vlastně stala.

Po celé úterý uslyšíte opět krásnou slovenštinu, třeba v podání Jula Satinského. Vrátíme se do minulosti, přivítáme zajímavé hosty, uslyšíte zajímavosti i aktuality od našich nejbližších sousedů. A samozřejmě i slovenské písničky!

A zapojit se můžete i vy. Posílejte své fotografie ze Slovenska, nebo nám napište, co se vám vybaví, když se řekne Slovensko. Tak dopočutia v útorok pri Slovenskom dni.

Čtěte také


Zvětšit mapu
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.