Slovanská epopej: Sedm největších pláten má 48 metrů čtverečních. Podmínka Alfonse Muchy zatím nebyla splněna
Série dvaceti monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami našeho národa. Autorem tohoto cyklu je Alfons Mucha, který obrazy maloval na zámku Zbiroh neuvěřitelných 18 let.
Sedm největších pláten má rozměry 8 x 6 metrů, takže k jejich zhlédnutí potřebujete pořádný odstup. Dílo vzniklo v secesním stylu a autor při jeho tvorbě bravurně využil hry světla a odstínů barev. Na obrazech můžete vidět různé výjevy, například: Slované v pravlasti, Zavedení slovanské liturgie nebo Kázání mistra Jana Husa v kapli Betlémské.
Své stěžejní dílo odkázal Alfons Mucha hlavnímu městu Praze, ovšem s podmínkou, že pro jeho epopej postaví zvláštní výstavní galerii. To se dodnes nestalo, a tak byl cyklus obrazů desítky let vystaven na zámku v Moravském Krumlově, kde byl hlavní turistickou atrakcí.
Když odtamtud obrazy v roce 2011 odváželi, bylo z toho velké pozdvižení. Série obrazů pak objela svět a viděli ji lidé třeba v Japonsku. Od roku 2021 je Slovanská epopej zpět v Moravském Krumlově. S jejím přesunem do Prahy se stále počítá, Muchova podmínka však stále platí – město musí vybudovat důstojné prostory pro její trvalé vystavení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.