Šlechtitel ze Smiřic pěstuje jmelí už čtvrt století, podle něj se dá pěstovat na čemkoli

4. prosinec 2014

Jmelí se dá pěstovat na jabloni, jeřabině nebo kleči. Šlechtitel ze Smiřic pěstuje a šlechtí jmelí už čtvrt století. Na jeho zahradě se právě tomuto symbolu Vánoc opravdu daří.

„Už jako malý jsem obdivoval na trhu, když ho prodávali přirostlé na větvičce, už tenkrát jsem přemlouval rodiče, aby mi ho koupili i s větvičkou,“ vzpomíná na své dětské přání Daniel Bozner ze Smiřic, jeden z největších pěstitelů a šlechtitelů jmelí v Česku.

Jeho dětský sen se mu splnil až později. Teď má zahradu plnou jmelí. „Pěstuji ho hlavně na jabloních, má krásně zelené listy, na jeřabině, kleči, borovici,“ vyjmenovává.

Trsy jmelí zdálky vypadají ve větvích jako velké koule. Daniel Bozner se ho snaží množit a pěstovat na všem možném: „Utrhnu bobulku, vymáčknu semínko, které je uvnitř takové lepivé, a přidělám na větvičku."

„Jestli se semínko uchytilo, se pozná nejdříve za rok, kdy teprve vyroste klíček. Další rok poté vyrůstají nové lístky,“ prozrazuje šlechtitel. Podle něj to rozhodně chce pořádnou dávku trpělivosti, první jmelí se dá nejdřív utrhnout až za pět let.

Stříhat větvičky této vánoční rostliny se mu prý ze začátku vůbec nechtělo, ale za čtvrt století, co jmelí pěstuje, už nastříhal takových větviček tisíce.

Jmelí dozrává na přelomu listopadu a prosince, záhy na to se začíná objevovat u trhovců. V této šlechtitelská zahradě je pochopitelně jen to přírodní.

„Pouze to zelené, které vyroste přirozeně. Ale zase ho mohou utrhnout čerstvé. Darované jmelí přináší štěstí,“ dodává Bozner a prozrazuje, že čerstvě utržené jmelí může vydržet i po celý rok.

Spustit audio