Rtyně v Podkrkonoší, to je brána do Jestřebích hor a Kladského pomezí. Žije se tu náramně

17. březen 2017

Dnes vás vezmeme na výlet a bude to konkrétně do Rtyně v Podkrkonoší, protože ve studiu už teď vítám starostu této obce Zdeňka Špringra.

Jak jste se měli ve Rtyni po celou zimu? Protože byla letos docela vydatná, jak jste to tam všechno zvládli?
Po dlouhých letech byla doopravdy krásná, pěkná zima i u nás v Podkrkonoší. Po šesti letech napadlo sněhu tak, jak by mělo býti, nebyla to žádná kalamita. Co se týká našeho města, tak bych řekl, že jsme se s tím vypořádali se ctí. Hlavní komunikace a chodníky byly pochůzné. No a co se týká toho pěkného, krásného turistického ruchu, tak v letošním roce jsme dva měsíce udržovali trasy na Jestřebích horách, takže příliv turistů k nám byl také, což bylo potěšující.

Vy jste také předsedou Svazku obcí Jestřebí hory. Kdybychom měli dát nějaký tip posluchačům, kteří o Rtyni zatím jen slyšeli, tak která místa byste doporučil, která máte rád?
Začal bych asi tím, že 15. dubna začíná zahájení turistické sezony Královéhradeckého kraje a je to Bílá sobota u Bílého kolu, a potom už začíná celá sezona. A co se týká přímo nás ve Rtyni, tak máme určitě krásné, pěkné místo, co se týká zvonice. Je to starobylá dřevěná zvonice, rarita jak v České republice, tak i v Evropě, z roku 1592. Máme zde Hornické muzeum, kde je tedy nejen historie našeho města a selských povstání, ale také expozice Žacléřsko-svatoňovické pánve a historie důlního záchranářství. A odtamtud se dostanete jak v zimě na lyžích, tak i v létě na různé cyklostezky a cyklotrasy. Krásný kraj, pěkné místo.

Máte taky rozhlednu, vyšlápnete si tam občas?
Rozhlednu máme na vrcholu Žaltmanu, je to dominanta Jestřebích hor, přes 700 metrů. Samozřejmě si tam vyšlápnu rád, protože ještě sportuji a je to moje srdeční záležitost. A pro vaši informaci, chystáme s obcí Malé Svatoňovice rekonstrukci této rozhledny Žaltman.

Zvonice ve Rtyni

Mohli bychom se zastavit u té dřevěné zvonice. Ta je opravdu unikátní, jak svým tvarem a svojí konstrukcí, co je na ní tak jedinečného?
Ta zvonice je jedinečná tím, že celá konstrukce je dřevěná, nejsou tam žádné kovové, železné prvky, i čepy jsou dřevěné, které reagují na výkyvy větru za různých povětrnostních podmínek. Bohužel v tuto chvíli se v rámci rekonstrukce tato zvonice neotvírá, je uzavřena. Jinak je to spojeno s prohlídkovým okruhem muzea a je odtamtud krásný výhled na Krkonoše.

Máte ve Rtyni i digitální kino.
Máme digitální kino, které bylo jako jedno první v Královéhradeckém kraji. To bych úplně neřekl, že je to ta pravá výhra, protože ten směr za těch 10 let, když jsem začínal jako starosta a otvíral jsem toto digitální kino, je už trošičku někde dál a spíš tím s tím máme problémy, než bychom se tím úplně chválili a chlubili.

Vy jste zmínil, že sportujete, ale co konkrétně? Fotbal hrajete?
Já fotbal nehraji, nehraji žádné kolektivní sporty. Jsem atlet a jsem běžec na lyžích, dříve výkonnostně. Teď už to dělám pro radost, ale stále se v tom sportovním prostředí pohybuji.

Roubená stavba z roku 1547, Rtyně v Podkrkonoší

Jak to, že nemáte sokolovnu, ale Orlovnu?
Máme Orlovnu proto, protože Orlovna patří orlům. U nás je velmi silná tělovýchovná jednota a před 10 lety Unie orlů dala finanční prostředky právě k nám do Rtyně, protože florbalový oddíl je u nás jeden z největších v České republice, tak proto máme u nás orlové. Ale sokolové jsou u nás také.

Mezi nejznámější pojmy spojené s vaší obcí patří samozřejmě festival Koletova Rtyně. Letos by měl být 53. ročník. Taky si na něco zafoukáte nebo zahrajete?
Já si na nic nezafoukám ani nezahraji, trošinku jsme hráli, měli jsme na úřadě kapelu Výboři, ale ta bohužel skončila. A co se týká Koletovy hornické hudby, ano, na konci května je u nás klasický festival Koletovy Rtyně. Je to vynikající krásné kulturní prostředí a dalo by se říci i pěkný zážitek.

Starosta obce Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Co teď nového chystáte ve Rtyni v Podkrkonoší, co vás zaměstnává? Určitě jsou nějaké plány.
Určitě do mé práce patří to, aby se lidem ve Rtyni dobře žilo. Občas když mě někdo chce lehce poškádlit, tak řekne, že jsme sedmým největším městem na okresu Trutnov, máme 3 tisíce obyvatel. Rtyně je spojována s klidným pěkným místem pro žití, takže se snažíme, aby se u nás dobře bydlelo. Za několik týdnů budeme zateplovat městskou ubytovnu, která patří do majetku města. A já na výročních členských schůzích říkám, že letos máme rok chodníků. Budeme realizovat a investovat z vlastních prostředků 3,5 milionu na chodníky nejen v centru města, ale i v okrajových částech. A potom chceme také zkulturnit naše náměstí, budeme měnit výlohy na našich budovách a od toho si určitě slibujeme krásné pěkné prostředí a že to zdvihne image našeho města.

Vy jste spojen i s Jestřebími horami, s Kladským pomezím. Co tam se aktuálně chystá?
V Jestřebích horách skončila zimní sezona, skončila nám sezona skibusů, lidé k nám hodně jezdili, bylo u nás hodně turistů. V současné době Jestřebí hory mají nový propagační materiál, v loňském roce byly cyklomapy, které byly velmi úspěšné, shodou okolností byla po nich poptávka i minulý týden zde na Infotouru v Hradci Králové. A co se týká Kladského pomezí, destinační společnosti, tak v letošním roce slavíme 20 let a 19. dubna bude v Náchodě u hotelu Beránek zahájení letní turistické sezony s tiskovou konferencí a s putovní výstavou Kladského pomezí, na což vás co nejsrdečněji zvu.

Na co se teď nejvíc těšíte na jaře?
Nadcházející období, kromě té práce, o které jsem se zmínil a která mě baví, bude v duchu toho krásného jara, přírody. Mám rád přírodu, u toho si rád zaběhám. Takže se v nejbližší době chystám na běh Babiččina údolí a potom na běh Safari do Dvora Králového, kde svým způsobem i relaxuji. To je moje takové vnitřní uspokojení a odreagování.

autor: kud
Spustit audio