Rok 1968: Zvítězili Marta Kubišová a Karel Gott

18. červenec 2020

Marta Kubišová se stala Zlatou slavicí podruhé, na první místo se vrátil Karel Gott. Hitem roku se stala píseň Lady Carneval.

V roce 1968 mělo Česko 9 877 632 obyvatel. Největší událostí toho roku u nás bylo bezesporu Pražské jaro a následná srpnová invaze vojsk Varšavské smlouvy.

Ročník narození 1968 mají v rodných listech: sportovci Petr Korda, Štěpánka Hilgertová i Pavel Kuka, herci Jakub Špalek, Michal Dlouhý, Michaela Kuklová, Tereza Brodská, Lucie Zedníčková a Tomáš Holý a také ti, kteří v budoucnosti zasáhnou do výsledků ankety popularity - Daniel Landa, Daniel Hůlka, Pavel Horňák, Michal Penk nebo Kateřina Brožová.

Na Slavičí trůn se vrátil Karel Gott. Je to jeho už páté zlato v historii ankety a je hodně cenné.

Marta Kubišová získala rekordní počet hlasů v dosavadní historii Zlatého slavíka a rekord v počtu bodů v historii kategorie žen! Stala se podruhé v historii Zlatou Slavicí. Naposledy se hlasuje pro hity a vítězí píseň Lady Carneval.

autoři: Martin Hrdinka , JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.