Pylové zpravodajství

9. duben 2024 15:30

Dominantní alergeny: bříza, jasan, habr, vrba, jilm, rozkvétají duby, platany, ořešáky

V uplynulém týdnu pokračovala plná pylová sezóna květu břízy. V ovzduší se objevovalo obrovské množství pylových alergenů, nejméně pylu jsme registrovali od úterý do čtvrtku. V závěru týdne se množství pylu výrazně zvýšilo.

Jasně dominoval pyl břízy. Vedle tohoto alergenu byl velmi hojný také pyl jasanu. Dále se v ovzduší objevoval pyl habru, vrby, jilmu, topolu, modřínu, parkových cypřišovitých, místy také platanu, ořešáku a dubu. Nově jsme zaznamenali ojedinělá pylová zrna smrku a borovice. Olše už nehrály žádnou roli, stejně tak postupně dokvétají topoly. Kvetoucí ovocné stromy většinou alergické problémy nevyvolávají.

V tomto týdnu očekáváme stále vysokou koncentraci pylových aeroalergenů. Jasně dominantním alergenem bude ještě pyl břízy. Jeho množství ale po dosažení vrcholu začne v průběhu tohoto týdne již klesat. Podobně se začne snižovat také množství pylu jasanu.

Vedle těchto pylových alergenů bude ve vzduchu pyl vrby, habru, jilmu a ovocných stromů, v teplejších oblastech se postupně bude přidávat také pyl dubu, platanu, ořešáku a alergologicky málo významných jehličnanů - smrku a borovice. Začátek pylové sezony trav očekáváme letos dříve než obvykle - na přelomu dubna a května, samozřejmě v závislosti na vývoji počasí.

Aktuální informace o stavu pylových alergenů v ovzduší lze nalézt od jara do září také na internetu na adrese http://www.pylovasluzba.cz.

Pylové zpravodajství pro jednotlivé země Evropy je na http://www.polleninfo.org

autor: Ondřej Rybníček, Česká pylová informační služba

Spustit audio