Pylové zpravodajství

5. září 2023 15:00

Dominantní alergeny: ambrozie, plísně

V uplynulém týdnu se v ovzduší opět objevovalo jen malé množství alergenů. Problémy mohla vyvolávat pouze ambrozie, více na Moravě než v Čechách, a to jen u silně přecitlivělých osob.

Nejhojnější byla pylová zrna minimálně alergizující kopřivy, v malém počtu se objevoval také pyl merlíkovitých, trav, pelyňku a jitrocele. Relativně hojné byly také spory plísní. Ostatní vzdušné alergeny nepředstavovaly pro pylové alergiky žádné nebezpečí.

V nadcházejícím období očekáváme stále spíše nižší koncentraci vzdušných alergenů. V malém množství se bude objevovat pyl ambrozie a kopřivy. Rovněž spory plísní se budou vyskytovat jen v menším počtu. Ambrozie se bude na jihovýchodě našeho území a v Polabí objevovat v ovzduší až do začátku října, a to zvláště při jihovýchodním větru. Spory plísní se v alergologicky významné koncentraci udrží v ovzduší rovněž až do začátku října.

Aktuální informace o stavu pylových alergenů v ovzduší lze nalézt od jara do září také na Internetu na adrese http://www.pylovasluzba.cz.

Pylové zpravodajství pro jednotlivé země Evropy je na http://www.polleninfo.org

autor: Ondřej Rybníček, Česká pylová informační služba

Spustit audio