Proč studuji na klenotníka? Rád bych něco sám dokázal

17. prosinec 2019

Největší audioportál na českém internetu

Zlato jsme měli doma vždycky rádi, vzpomíná student Rudolf Pecha | Foto: Daniel Kirsch, Fotobanka Pixabay

Výstava v Muzeu romské kultury v Brně je věnovaná historickým i současným zlatým a stříbrným šperkům z tvorby vynikajících romských designérů. Prohlédnout si je přijel i student 2. ročníku oboru zlatník – klenotník Rudolf Pecha:

Určitě to byla velká inspirace. Když se šel u nás doma koupit dárek, tak to bylo zlato. Vždycky krásné, neobvyklé kousky.“

Je u vás v rodině někdo vyučen zlatníkem?

Není. Doma z toho byli docela v šoku, když jsem si vybral právě tuto školu. Ale podporují mne. Myslím si, že to byla nejlepší volba.“

Kolik vám bylo let, když jste přišel na to, že chcete být zlatníkem?

Poprvé mě to napadlo asi v 6. třídě základní školy. Tato představa se mi líbila až do 9. třídy, kdy jsem se rozhodoval o střední škole.“

A tehdy šlo o stoprocentní rozhodnutí nebo jste měl v plánu ještě něco jiného?

Stoprocentní to vzhledem k mému věku nebylo. Chtěl jsem jít na obchodní akademii.“

Co vám na rozhodnutí stát se zlatníkem řekli vaši rodiče?

Když jsem doma řekl, že jsem si vybral obor zlatník - klenotník, mamince se to líbilo, ale tatínek mě spíš směřoval na obchodní akademii. On má totiž stavební firmu a chtěl, abych mu pomáhal. Já jsem ale vždycky chtěl něco dokázat sám.“

Obor zlatník – klenotník jsem si našel na internetu. Přednesl jsem to na základní škole, kde mi s tím pomáhali ředitel a třídní učitelka. Společně jsme v Praze našli tři školy.“

Kde se vidíte třeba za pět let?

Na to se těžce odpovídá. Určitě někde ve vlastním obchodě, se svojí dílnou, s nářadím, jak vytvářím super věci.“

Kolik musí mít zlato stupňů, aby se roztavilo?

Teplota tání zlata je 1064°Celsia.“

autor: Dušan Vágai

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.