Pro slovenskou církev je odvolání Bezáka zlomový okamžik

7. červenec 2012

Pouhé tři roky vydržel v úřadu trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Svatý stolec ho odvolal na začátku tohoto týdně. Nejen slovenské věřící, ale celou společnost tím překvapil. Tím spíše, že neuvedl důvody odvolání. Arcibiskup Bezák je oblíbený mezi věřícími i nevěřícími a po jeho odvolání následovala řada protestů. Situaci sleduje Markéta Šindelářová, se kterou jsme teď v živém spojení. Dobrý den…

Vatikán ani slovenská biskupská konference důvody odvolání nezmiňuje. Objevily se nějaké informace, proč k němu došlo?

„Objevilo se pouze hodně dohadů. Ta oficiální zpráva Svatého stolce uvádí skutečně pouze, že byl odvolán na základě apoštolské vizitace, tedy kontroly z pověření Vatikánu. To znamená, že by mohlo jít o nějaké manažerské nezvládnutí vedení diecéze, nebo třeba finanční problémy. Třeba podotknout, že trnavská arcidiecéze se skutečně s nějakými podobnými problémy potýká. Ty ale sahají až do dob působení Bezákova předchůdce, arcibiskupa Sokola. Podle informací deníku Sme doslala tři dny po oficiálním odvolaní arcibiskupa Bezáka Generální prokuratura trestní oznámení týkající se období, kdy byl arcibiskupem Ján Sokol, a podala ho auditorka, která právě na Bezákův pokyn prověřovala financování arcidiecéze za Sokola. Bezák sám už dokonce v minulosti proti Sokolovi svědčil. A na Slovensku hodně lidí mezi těmito spory vidí důvody toho odvoláním nebo nějakou spojitost. Podle některých spekulací může jít o snahu odstranit biskupa, který se občas nebojí mířit do vlastních řad. A jako další vysvětlení se také nabízí, že by to mělo pomoci k utišení určitého napětí, které ty spory vyvolaly. Ale skutečně ve všech těch případech jde zatím o spekulace.“

Pravdou taky je, že Svatý stolec biskupy skutečně neodvolává často. Takže kromě případných finančních důvodů, jaké důvody ještě můžou k odvolání vést?

„Kromě finančních důvodů nebo manažerského selhání to bývá třeba nějaké vážné morální selhání a nebo také věroučný rozpor s církví. To se třeba nedávno stalo v případě jednoho australského biskupa, který veřejně požadoval kněžské svěcení pro ženy. Takže k tomu odvolání skutečně nedochází příliš často a většinou, i když samotný Vatikán ty důvody neuvádí, tak bývají veřejně známé. A tím se tenhle slovenský případ liší.“

Mons. Róbert Bezák

Proč si Róbert Bezák získal na Slovensku takovou přízeň?

„Právě tím, že se nechoval jako typický biskup. On hned v začátku svého působení například všem kněžím své diecéze dal číslo na svůj mobil. Mluvil otevřeně s novináři – s tím přestal až teď, když mu to spolu s odoláním Svatý stolec zakázal. Na Slovensko například také přinesl akci Noc kostelů... No a v neposlední řadě si získal důvěru také tím, že se nebál kritizovat i dovnitř církve...“

Od oznámení odvolání arcibiskupa Bezáka uplynul už skoro týden. Zpracovalo už Slovensko ten šok?

„Ty projevy zklamání zatím příliš neutichají. Na podporu arcibiskupa Bezáka vzniklo několik petic. Na úterý je svolán koncert do Bratislavy. Na trnavském náměstí sv. Mikuláše se včera znovu sešla asi tisícovka lidí, aby odvolanému biskupovi vyslovila svou podporu. Několik vikářů trnavské arcidiecéze také nabídlo svou demisi. Pro Slovensko, které ještě stále lze počítat mezi tradiční katolické země, je to nezvyklá reakce. Lidem ale vadí nekomunikace ze strany hierarchie, když jde o tak vážnou situaci, Jak upozorňují mnozí komentátoři na Slovensku, věřící se cítí postaveni na druhou kolej. Pro tamní církev to může být zlomový okamžik směrem k sekulárnější společnosti.“

autoři: dkf , Markéta Šindelářová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.