Před dvěma lety prodělal těžký covid. Rodina dnes pro Štefana pořádá sbírku, aby se mohl opět zapojit do života
Nejsilnější příběhy píše sám život. 60letý rodák z Jablonce nad Nisou Štefan Dunka celý život tvrdě pracoval. Dlouhá léta řídil kamion, sportoval, trénoval fotbalisty. Vychoval syna a dceru. Pak přišel covid a dědeček dvou vnuček musel být hospitalizována uveden do umělého spánku. Dnes je Štefanův stav stále velmi vážný. Velkou oporou je mu jeho žena a rodina. O současné situaci si se Štefanovým synem Rosťou Dunkou povídal Dušan Vágai.
„Tatínek dostal covid Delta, který na něj bohužel zapůsobil hůř.“
Váš otec onemocněl v roce 2020. Kvůli nemoci zůstal na lůžku.
„Zůstal ležící, neovládá trup těla. Umí pohnout rukou, nohou. Sice na 30% ze sta, ale my jsme rádi alespoň za to. Součástí onemocnění byla paréza hlasivek, kvůli které mu zůstala v krku zavedená kanyla, díky které dýchá, jinak by se udusil.“
„Takže jsem se naučil o tátu starat. Jinak to nejde. Život vás naučí, i když jste to nikdy předtím nedělal.“
Jak to máte dnes se zdravotní pomocí?
„Komunikace se zdravotnictvím je obecně těžká, nikdo vás nevyslechne. A nejsem jediný, kdo potřebuje pomoc. Existuje řada dalších lidí, kteří potřebují pomoc. Jenže zdravotnictví je přetížené. Není možné chtít okamžitou pomoc, tak to bohužel nefunguje.“
Jel jste někdy s tatínkem sám k doktorovi?
„Mnohokrát. Ze začátku to šlo těžce. Nevěděl jsem, jak takového pacienta obléknout, jak ho zvednout. Díky jeho zdravotnímu stavu je opravdu problém jej jakkoliv uchopit, abyste mu neublížil ještě víc. Člověk, který leží, má ochablé svalstvo. Velkou komplikací je kanyla v krku, musí se dávat velký pozor, aby dýchací cesty zůstaly uvolněné.“
Vy jste si jeden invalidní vozík koupil a druhý jste dostal od pojišťovny, něco jste dopláceli. Jsou to vozíky určené na přepravu vašeho otce do nemocnice?
„Taková přeprava by pro něj byla mnohem komfortnější a my bychom navíc nebyli tolik závislí na sanitách, které je těžké objednat na čas, který potřebujete. To zajišťují tři lidé – obvodní lékařka, doktor, který ho přijímá k vyšetření a dispečer sanit.“
„Vozík od pojišťovny jsme dostali až po půl roce. Navíc tatínek musí mít speciální vozík, který mu drží trup těla, nohy a hlavu. Musí mít bederní opěrku. Vozík musí být sklopný do vodorovné polohy. Tím, že není skladný, není možné jej dát do klasického osobního automobilu. Potřebuje speciálně upravené auto s hydraulickou plošinou a zádržným systémem, který ho v autě upevní. Tento speciální vozík je vyšší než klasické invalidní vozíky, proto tatínek sedí výš, má i hlavu výš. To je zkrátka na dodávku.“
Jak dlouho nebyl váš tatínek venku?
„Dva roky.“
Jedním z vašich největších pomocníků je nyní portál Donio, kde máte zřízenou sbírku.
„Donio je naší jedinou nadějí. Naše finanční situace se za ty dva roky jeho nemoci změnila. Našetřené peníze jsme investovali do léčby.“
Rosťa Dunka s rodinou chtějí nemocnému tatínkovi pomoci. Z toho důvodu se obrátili na platformu Donio. Doufají, že sbírka pomůže vybrat finance na speciálně upravený automobil. Zapojit se můžete i vy, a to na Speciální vůz pro Štefana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.