Policie se o Velikonocích zaměří na alkohol za volantem. Kontrolovat bude i rychlost

30. březen 2013

Plánujete o velikonočních svátcích navštívit své příbuzné? Nejste sami. Právě proto je v těchto dnech na silnicích více řidičů než o běžných víkendech. Policie je tak v pohotovosti. Do celorepublikové akce, kterou vyhlásil policejní prezident Martin Červíček, se má zapojit až 1500 policistů.

Také v Královéhradeckém kraji je o velikonočním víkendu na silnicích více policistů, než bývá zvykem.

„Víkendové svátky jsou tradičně spojené se zvýšeným požíváním alkoholu, z tohoto důvodu jako každý rok připravujeme dopravně-bezpečnostní akci. Ve zvýšené míře budeme na silnicích kontrolovat nejenom řidiče motorových vozidel, ale i cyklisty, zda před jízdou nepožili alkohol,“ vysvětluje Ivana Ježková z krajské policie.

Policisté budou kontrolovat způsob jízdy, nesprávné předjíždění, ale i dodržování povolené rychlosti nebo použití bezpečnostních pásů. Nejvíce se ale zaměří právě na alkohol.

„Osvědčila se nám prevence, kdy řidiče varujeme, že budeme ve zvýšené míře kontrolovat. Řidiči si dávají pozor, uvědomí si, že by se jim nemuselo vyplatit přejet i malý kousek vzdálenosti z jedné koledy na druhou,“ říká Ježková.

I kvůli tomu, že jsou policisté na silnicích více vidět, o Velikonocích mnoho řidičů pod vlivem alkoholu nejezdí. Za vše mluví čísla z loňského roku. „Loni o velikonočních svátcích pouze šest řidičů v celém Královéhradeckém kraji bylo pod vlivem alkoholu a dva pod vlivem drog,“ vypočítává.

Dobré je uvědomit si i to, že s alkoholem v krvi nesmíte usednout ani na kolo. „Cyklista nemůže přijít o řidičák, protože není jako řidič motorového vozidla, ale je ohrožen naprosto stejnou pokutou jako řidič včetně správního řízení,“ upozorňuje Ježková.

Kolik dopravních policistů bude v Královéhradeckém kraji v době Velikonoc v terénu, prozrazovat nechce. „Tyto dopravně-bezpečnostní akce budou probíhat ve všech okresech Královéhradeckého kraje a řidiči se s nimi mohou potkat kdekoliv na kterékoliv silnici, nejen na jedničkách, ale i na dvojkách a na trojkách. Zvýšený dohled je zaměřen hlavně na kontrolní činnost, aby si řidiči uvědomili, že jim neprojde jakékoliv množství požívání alkoholu,“ připomíná.

Alkohol (ilustrační foto)

A jak si tedy má být řidič jistý, že už je úplně střízlivý? „Určitě doporučuji alkotester, kterého je dnes na trhu několik druhů. Jsou běžně dostupné. Je to dobrá věc, která řidiči orientačně ukáže, zda už je způsobilý k jízdě, zda nějaký alkohol v krvi ještě nekoluje,“ popisuje Ježková.

I takzvaný zbytkový alkohol je totiž velmi zrádný. „Zbytkový alkohol je stejně nebezpečný jako alkohol na jednu promili. U nás existuje stále takzvaná nulová tolerance. Pokud naměříme, tak má řidič veliký problém,“ uzavírá.

Pokud tedy víte, že hned druhý den ráno po koledě budete muset řídit, lepší bude na Velikonoční pondělí odpoledne raději alkohol vůbec nepít.

autor: ova
Spustit audio