Písecký most přes řeku Otavu je známý jako nejstarší kamenný most a stal se jedním ze symbolů povodní 2002

Písecký most přes řeku Otavu je známý tím, že je ještě starší než Karlův most v Praze. Ten písecký postavili prokazatelně ještě před koncem 13. století a je tak nejstarším kamenným mostem v Čechách.

Přes Písek vedla ve středověku Zlatá solná stezka a právě v tomto městě překonávala řeku Otavu. Most je dlouhý 110 metrů a kromě jednoho krajního oblouku je to stavba zcela původní. Na obou koncích mostu stály kdysi obranné věže. Jednu strhla v roce 1768 povodeň, druhou zbourali asi o 60 let později, protože bránila sílící dopravě.

Kamenný most v Písku se stal jedním ze symbolů povodní v roce 2002. Tehdy hladina vystoupala tak vysoko, že strhla kamenné zábradlí a voda se valila přes most. Nad rozbouřenou řekou se tyčil pouze kříž a několik soch. Stavba stará víc než 700 let však náporu povodně odolala. O 5 let později se přes Písek prohnal orkán Kyrill, který ikonický kříž s Kristem strhl do řeky. Podařilo se ho ale vylovit a o rok později se kříž vrátil na své původní místo.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.