Osmdesátníci tančili jako ve StarDance. Je to pro ně radost i léčba
Královéhradecký domov pro seniory GrandPark oslavil 1. výročí svého otevření plesem pro své klienty. Ač je průměrný věk klientů domova 80 let, celou akci si velmi užívali a aktivně protancovali celé odpoledne. Včetně těch na vozíčku i seniorů, kteří trpí Alzheimerovou nemocí.
Možná se někteří senioři a seniorky v královéhradeckém GrandParku inspirovali známou taneční soutěží, ale spíše je roztancovaly jejich oblíbené šlágry. Během plesu, který domov pro seniory uspořádal k 1. výročí svého otevření, se nejprve rozezpívali, pak se dali i do tance. A vůbec nebylo překážkou, že někteří senioři jsou na vozíčku nebo trpí Alzheimerovou nemocí.
„Do zpěvu a tance se postupně zapojili téměř všichni. A málem nás všechny utancovali,“ usmívá se ředitelka GrandParku Monika Utratilová.
Zpěv a pohyb s hudbou má na seniory blahodárný vliv, je to vlastně součást muzikoterapie
„Jejím účelem je dosažení pozitivních změn v psychologickém, tělesném, kognitivním a sociálním fungování člověka se zdravotními problémy,“ dodává ředitelka domova.
A popisuje, jak vše vypadalo v praxi: „Když hudba začala hrát, tváře klientů se postupně rozjasnily, senioři se začali usmívat a přidávali se ke zpěvu. Jak plynul čas, zapojili se i do tance.“
Stranou nezůstali ani ti, co jsou na vozíčku - ošetřovatelky je vzaly do kola také
Využívání starých dobrých melodií a písniček, tzv. šlágrů, působí na seniory velmi pozitivně.
„Je vidět, jak se všichni vracejí do svých mladých let. A moc se mi líbí dívat se na všechny ty tváře kolem, jak jsou veselí a jak se baví,“ svěřovala se s úsměvem ředitelka domova v přestávce mezi písničkami.
Právě „návrat do mladých let“ je důležitý i pro klienty s Alzheimerovou nemocí. Ti jako první ztrácejí krátkodobou paměť a ve světě, který je obklopuje, jsou dezorientováni. Poslech „písní pro pamětníky“ je jednou z možností, jak pomoci jejich paměti se probudit - a na nějakou dobu opět vnímat i současnost.
Doposud se neví, co přesně způsobuje Alzheimerovu nemoc
Jisté je jen to, že počet lidí s touto diagnózou stále roste. Podle Zprávy o stavu demence vydané Českou alzheimerovskou společností u nás žije více než 153 tisíc osob trpících demencí - přičemž Alzheimerova nemoc je její nejčastější příčinou.
V Královéhradeckém kraji je takto nemocných lidí zhruba 10 tisíc a lůžek se pro ně stále nedostává.
Domov pro seniory GrandPark Hradec Králové byl otevřen v dubnu 2016 a může poskytovat sociální a zdravotní služby 149 klientům 24 hodin denně 365 dnů v roce.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska