Ocenění Mosty za práci pro postižené

Ústav sociální péče Hajnice a Věra Kosinová, která vede zařízení pro postižené Daneta v Hradci Králové, získaly ocenění Mosty. Národní rada osob se zdravotním postižením tuto cenu uděluje každoročně projektům, které dlouhodobě a systémově pomáhají handicapovaným lidem. Letošní šesté udílení cen se konalo v Karlových Varech. Ústav sociální péče Hajnice - barevné domky uspěl v konkurenci 27 předložených projektů a získal ocenění za to, že svým klientům pomáhá k částečnému navrácení způsobilosti k právním úkonům. Věra Kosinová vede zařízení Daneta, které pečuje o děti, mládež a dospělé se zdravotním postižením, již patnáct let. Právě za toto své úsilí získala cenu Mosty.

"Cena pro náš ústav hodně znamená. Kromě faktu, že je to uznání naší dlouholeté práce nám to také dává motivační impuls do dalších projektů. Ne, že by to přímo ovlivnilo naše úsilí, ale pracuje se nám lépe, když víme, že i ostatní si všímají a že ta práce se ubírá správným směrem," uvedla ředitelka Ústavu sociální péče Hajnice Lenka Alešová.
V ústavu v Hajnici je domov pro osoby se zdravotním postižením, kde se starají o lidi, kteří kvůli svému postižení potřebují pravidelnou pomoc. Je zde také chráněné skupinové bydlení. Ústav v Hajnici funguje od roku 1961, v devadesátých letech prošel rozsáhlou přestavbou. Dva domky chráněného bydlení zde stojí od roku 2004.
Centrum pro zdravotně postižené Daneta sídlí v Nerudově ulici v centru Hradce Králové. Má asi 90 klientů. Ve škole žákům slouží tělocvična, dvě rehabilitační pracovny, cvičná kuchyňka, logopedická pracovna, kabinet pro individuální péči, dílna na pracovní vyučování, keramická dílna, šatny a malá jídelna. Budovu školy obklopuje zahrada s vybaveným sportovním a dětským hřištěm a pozemkem pro pěstitelské práce. Zařízení pro zdravotně postižené poskytuje i služby denního stacionáře, chráněného bydlení a osobní asistence.