Obyvatelé obcí u řeky Dědiny na Rychnovsku by se měli dočkat protipovodňových opatření

3. červenec 2013

Protipovodňová hráz Mělčany na řece Dědině u Dobrušky se stavět bude, ujistili na veřejném setkání s obyvateli zástupci ministerstva životního prostředí, kraje i Povodí Labe. Sedmnáct let od ničivé povodně v roce 1998 by se tak mohlo začít stavět.

Místních dorazilo na jednání hodně, mnozí z nich už totiž byli za posledních 15 let několikrát vyplaveni a čekání je přestalo bavit.

Původně měla být v Mělčanech nádrž, která by nejen zachytávala velkou vodu, ale také regulovala tok v létě, kdy je málo vody, a doplňovala podzemní zásoby vody v Lité.

Proti návrhu se však postavilo ekologické sdružení Jaro Jaroměř. Po mnoha dalších letech byl projekt vodní nádrže zamítnut. Od té doby se jednalo o suchém poldru, i v tomto případě se ale ochranáři odvolávali.

Dnešní veřejná schůzka probíhala v relativním klidu, protože ministr životního prostředí Tomáš Chalupa hned na začátku řekl, že stavbě hráze nic nebrání.

Ekologické sdružení je stále proti

Protože je ministrem v demisi, lidé byli trochu nedůvěřiví. Podle Chalupových slov by ale byl jeho nástupce blázen, kdyby dopustil, aby Povodí Labe projekt nakonec nerealizovalo.

Mezi shromážděnými se našlo i několik lidí, kteří se stavbou hráze nesouhlasí. Teď už se ale nerozhoduje mezi vodní nádrží a poldrem, ale mezi poldrem a ničím.

Proti jakékoli stavbě v Mělčanech vystoupil také zástupce sdružení Jaro Jaroměř. Místní, včetně starosty obce České Meziříčí, se ho ptali, proč někdy nepřijel pomáhat po povodni. Starosta Dobrušky, který diskuzi vedl, ale veškerá napadání včas zastavil.

Projektant teď ještě předělával některé drobnosti v plánech, aby téměř 16 metrů vysoká hráz byla ve větším souladu s přírodou. Do září pak Povodí Labe požádá v Dobrušce o územní rozhodnutí.

Na stavbu prý budou i evropské peníze

Zároveň bude jednat s asi 60 majiteli o vykoupení jejich pozemků, nastavit chce prý co nejlepší podmínky. Pokud by ale některý vlastník tak trval na tom, že pozemek neprodá, přijde na řadu vyvlastňování.

Souběžně s tím bude třeba sehnat peníze na stavbu, a to zhruba půl miliardy korun. Podle ministra Chalupy se ale připravují evropské i národní operační programy na protipovodňovou ochranu.

Pokud nedojde ještě k nějakým zdlouhavým soudním jednáním a odvolání některé ze zúčastněných stran, hráz v Mělčanech by měla začít růst za dva roky. O další rok později totiž vyprší lhůta výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů na tomto území.

autor: KS
Spustit audio