Neděle: Chalupáři
Věnujete se chalupaření? Jaké zážitky vám přináší? Stěhujete se na léto na svou chatu nebo chalupu, co všechno vás tam čeká, na co se těšíte? Zažili jste nějaký chalupářský trapas, na který nikdy nezapomenete? Honili jste krtka, propadli jste se do septiku, nebo pod vámi praskl suchý záchod?
Čtyřicet let letos uplynulo od uvedení legendárního a velmi oblíbeného seriálu z vesnického prostředí Chalupáři. Vzpomínáte na ně? Svou chatu, chalupu má hodně Čechů, především těch, kteří utíkají z ruchu města do klidu přírody.
Historie chalupaření zasahuje výrazněji už do poválečného období 1945 - 1946. Zřejmě nejznámějším chalupářským centrem, které vzniklo hned po druhé světové válce v Orlických horách, jsou Říčky, kde se vytvořila početná komunita chalupářů. Zakotvili tam známí malíři, spisovatelé, skladatelé, učitelé, úředníci. Někteří s Orlickými horami byli v kontaktu ještě v době první československé republiky.
Následuje Nebeská Rybná, Pěčín, Slatina, Klášterec nad Orlicí, Pastviny, Deštné v Orlických horách, Olešnice a další místa. První chalupáři tam "přišli" většinou z Prahy, Hradce Králové, ale i z blízkého Nového Města, Náchodu, Rychnova nad Kněžnou.
První zájemci získali chalupy za symbolickou cenu pohybující se od několika stovek do jednoho tisíce poválečných korun. Zájemci se stali majiteli chalupy dekretem Národního pozemkového fondu v Praze. Chalupáři v té době osídlovali vylidněné pohraničí po vystěhování obyvatel německé národnosti. Noví osídlenci s přechodným pobytem měli zájem hlavně o rekreaci o víkendech nebo dovolené.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka