Návštěva: americký dirigent Paul Mauffray

1. červen 2014
Americký dirigent Paul Mauffray

Určitě znáte asi nejznámější valčík Johanna Strausse mladšího Na krásném modrém Dunaji. Co ale patrně nevíte je, že jeho napsání má úzkou souvislost s bitvou na Chlumu u Hradce Králové v roce 1866. Jakou? To vám samozřejmě neřekneme. Poslouchejte první červnové vydání pořadu Návštěva a Paul Mauffray vám to poví sám.

Z libret oper Leoše Janáčka se naučil česky Paul Mauffray, dirigent z amerického New Orleansu. Miluje českou hudbu, Janáčka samozřejmě především. A právě on ho před dvaceti lety přivedl do Hradce Králové. To u nás dirigoval, trochu shodou náhod, které ale většinou mají svoji roli, poprvé.

46-tiletý Paul Mauffray je ctitelem Leonarda Bernsteina. Jeho koncerty s výkladem uváděných skladeb si dokonce v době svých studí natáčel z vysílání ČT. A na tradici slavného dirigenta navázal vlastními pořady.

„Nechtěl jsem, aby posluchači během skladby museli hledět tři minuty na jeden obraz, tak jsem se rozhodl promítat i noty pro orchestr a ukázat lidem, co se ve skladbě děje. Různé nástroje jsem označil odlišnými barvami, takže divák bude vědět, kdy který nástroj nastoupí a co bude hrát. I člověk, který neumí číst noty, může pochopit, co bude následovat,“ vysvětluje Paul Mauffray a dodává, že má připraveny i pasáže, kde část skladby zahrají nejprve jedny nástroje, pak další a nakonec všechny dohromady. „Je to jako když děláte sendvič. Nejdřív vezmete sýr, pak šunku a nakonec to vložíte mezi krajíce chleba. Lidé tak poodkryjí, jak celá skladba vypadá a je komponovaná,“ přibližuje svoji metodu laureát prestižních dirigentských soutěží, který má za sebou angažmá v pražském i brněnském Národním divadle.

Americký dirigent Paul Mauffray

Hezký poslech vám v neděli 1. června 2014 po 18. hodině přeje autorka pořadu Eva Zálešáková!

Spustit audio
autor: Eva Zálešáková