Naučnou stezku v Moravských Budějovicích projdete s pomocí mobilní aplikace. Čekají vás i úkoly

Naučnou stezkou v Moravských Budějovicích nás provedli Petr Beránek z místního muzea a Kristýna Lukášová z Městského kulturního střediska Beseda
Moderní technologie pozvolna pronikají i do turistiky, a tak pro vás máme jednu z prvních vlaštovek. Historii Moravských Budějovic na jihu Vysočiny teď nově představuje naučná stezka, kterou si můžete projít s pomocí mobilní aplikace.
Nová naučná stezka se jmenuje Trable s hrabětem Schaumburkem. „Byl to pobělohorský majitel moravskobudějovického panství,“ říká ředitel moravskobudějovické pobočky Muzea Vysočiny Třebíč. Stezka má celkem devět zastavení a její projití zabere zhruba hodinu času. Na trase nejsou žádné orientační značky ani například QR kódy.
Průvodcem po naučné stezce je mobilní aplikace, kterou si zájemce může nainstalovat podle pokynů uvedených na stránkách www.infomb.cz. „Je tam i audioprůvodce, který vám vypráví příběh, a na každém zastavení je nějaký úkol, který si můžete vyplnit a pokračovat dál,“ říká asistentka ředitele Městského kulturního střediska Beseda Kristýna Lukášová.
První zastávka a začátek příběhu je u paty věže kostela sv. Jiljí. Trasa pak pokračuje směrem do pivovarské ulice, Dolního parku a přes náměstí Míru k budově gymnázia. Příběh popisuje nejen dobu, kdy panství vlastnil hrabě Schaumburk, ale i pozdější. U sokolovny si například připomenete oběti druhé světové války.
Zajímavé jsou i úkoly, které procházku provázejí. Správnou odpověď můžete hledat v příběhu, nebo pomocí internetu. Za každou dobře zodpovězenou otázku turista získává virtuální měnu zvanou Bohemian coins. „Až se aplikace zaběhne, počítáme s tím, že se návštěvníci zastaví v infocentru a dostanou odměnu,“ dodává Kristýna Lukášová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.