Naši dědové uměli hospodařit, podnikat a znali svou cenu. Kvality člověka jsou nenahraditelné

17. květen 2018

I takový postřeh zazněl na úspěšné přednášce česko-amerického ekonoma Jana Švejnara. Ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku diskutoval v královéhradeckém Centru andragogiky s řediteli firem a podnikateli. „Lidský potenciál a osobní kvality člověka jsou nenahraditelné," také to se na setkání dozvěděla redaktorka Eva Boudová.

„Jsme na prahu vstupu do světa, který není monetizován a nefunguje na základě něčeho hmatatelného.“ To je jedna z myšlenek, která zazněla na královéhradecké přednášce v Centru andragogiky. Právě tam se s podnikateli a řediteli firem setkal česko-americký ekonom Jan Švejnar.

Ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku připomněl mimo jiné i to, že kreditní karty nahrazují čím dál víc fyzické peníze. Přesto s něčím obchodovat musíme.

Podle Jana Švejnara se lidstvo k výměnnému obchodu vracet nebude.

„Mušle ani kamínky peníze znovu nenahradí. Pro centrální banky ale začíná být stále méně zajímavé například zlato. Přestává být produktivní,“ dodává specialista na globální hospodářskou politiku.

A co zůstává nejcennější komoditou, která neztrácí na své hodnotě a je pořád v kurzu?
Je to Čas. I to potvrdil svými slovy a svou přítomností na úspěšném setkání uznávaný ekonom, který se i přes svůj globální přehled cítí být stále v srdci Čechem.

„Nejoblíbenějším nápojem ekonomů je šampaňské. Je totiž dokladem toho, jak z nekvalitního zkvašeného vína udělat produkt, který si získá světovou hodnotu.“ A přesně taková je podle Švejnara definice ekonomie. „ Dávat hodnotu něčemu, co se původně jevilo jako bezcenné.“

autoři: Milan Baják , ebo
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.