Naši dědové uměli hospodařit, podnikat a znali svou cenu. Kvality člověka jsou nenahraditelné

17. květen 2018

I takový postřeh zazněl na úspěšné přednášce česko-amerického ekonoma Jana Švejnara. Ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku diskutoval v královéhradeckém Centru andragogiky s řediteli firem a podnikateli. „Lidský potenciál a osobní kvality člověka jsou nenahraditelné," také to se na setkání dozvěděla redaktorka Eva Boudová.

„Jsme na prahu vstupu do světa, který není monetizován a nefunguje na základě něčeho hmatatelného.“ To je jedna z myšlenek, která zazněla na královéhradecké přednášce v Centru andragogiky. Právě tam se s podnikateli a řediteli firem setkal česko-americký ekonom Jan Švejnar.

Ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku připomněl mimo jiné i to, že kreditní karty nahrazují čím dál víc fyzické peníze. Přesto s něčím obchodovat musíme.

Podle Jana Švejnara se lidstvo k výměnnému obchodu vracet nebude.

„Mušle ani kamínky peníze znovu nenahradí. Pro centrální banky ale začíná být stále méně zajímavé například zlato. Přestává být produktivní,“ dodává specialista na globální hospodářskou politiku.

Jan Švejnar s redaktorkou Evou Boudovou

A co zůstává nejcennější komoditou, která neztrácí na své hodnotě a je pořád v kurzu?
Je to Čas. I to potvrdil svými slovy a svou přítomností na úspěšném setkání uznávaný ekonom, který se i přes svůj globální přehled cítí být stále v srdci Čechem.

„Nejoblíbenějším nápojem ekonomů je šampaňské. Je totiž dokladem toho, jak z nekvalitního zkvašeného vína udělat produkt, který si získá světovou hodnotu.“ A přesně taková je podle Švejnara definice ekonomie. „ Dávat hodnotu něčemu, co se původně jevilo jako bezcenné.“

autoři: Milan Baják , ebo
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?