Naši dědové uměli hospodařit, podnikat a znali svou cenu. Kvality člověka jsou nenahraditelné
I takový postřeh zazněl na úspěšné přednášce česko-amerického ekonoma Jana Švejnara. Ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku diskutoval v královéhradeckém Centru andragogiky s řediteli firem a podnikateli. „Lidský potenciál a osobní kvality člověka jsou nenahraditelné," také to se na setkání dozvěděla redaktorka Eva Boudová.
„Jsme na prahu vstupu do světa, který není monetizován a nefunguje na základě něčeho hmatatelného.“ To je jedna z myšlenek, která zazněla na královéhradecké přednášce v Centru andragogiky. Právě tam se s podnikateli a řediteli firem setkal česko-americký ekonom Jan Švejnar.
Ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku připomněl mimo jiné i to, že kreditní karty nahrazují čím dál víc fyzické peníze. Přesto s něčím obchodovat musíme.
Podle Jana Švejnara se lidstvo k výměnnému obchodu vracet nebude.
„Mušle ani kamínky peníze znovu nenahradí. Pro centrální banky ale začíná být stále méně zajímavé například zlato. Přestává být produktivní,“ dodává specialista na globální hospodářskou politiku.
A co zůstává nejcennější komoditou, která neztrácí na své hodnotě a je pořád v kurzu?
Je to Čas. I to potvrdil svými slovy a svou přítomností na úspěšném setkání uznávaný ekonom, který se i přes svůj globální přehled cítí být stále v srdci Čechem.
„Nejoblíbenějším nápojem ekonomů je šampaňské. Je totiž dokladem toho, jak z nekvalitního zkvašeného vína udělat produkt, který si získá světovou hodnotu.“ A přesně taková je podle Švejnara definice ekonomie. „ Dávat hodnotu něčemu, co se původně jevilo jako bezcenné.“
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka