Na letišti v Hradci Králové nacvičovaly složky IZS zásah při srážce vrtulníku a letadla

28. duben 2016

Hasiči, záchranáři a policisté dopoledne obsadili letiště v Hradci Králové. Důvodem bylo taktické cvičení s akčním scénářem – podle něj se letadlo srazilo s vrtulníkem, na místě byli zranění lidé a ze strojů unikaly pohonné hmoty.

Nasimulovaná nehoda se stala tak, že se na pojížděcí dráze srazil vrtulník Robinson 22 s Cesnou 172. V letadle byli čtyři lidé, ve vrtulníku dva.

Podle scénáře byli všichni těžce zraněni, jeden pasažér nepřežil. Komplikaci představovaly pohonné hmoty, které začaly unikat na plochu dráhy.

Od nahlášení nehody do ukončení zásahu uběhla jen necelá půlhodina. Přesto bylo dnešní cvičení náročné.

„Kluci museli pracovat v dýchací technice kvůli úniku a výparu leteckého benzinu. Není to jako u klasické dopravní nehody, kde se pracuje bez ní. Tímto to tady bylo ztížené, takže další velká zkušenost,“ vysvětlil velitel zásahu Václav Klíma.

Do cvičení se zapojily zhruba čtyři desítky lidí – od pracovníků letiště přes profesionální i dobrovolné hasiče a zdravotnickou záchrannou službu až po policisty a městské strážníky. Nechyběli samozřejmě ani figuranti. Byli dobře nalíčeni, své role navíc ztvárnili skutečně procítěně.

Protože se jednalo o takzvané taktické cvičení, všichni zasahující dopředu věděli, že nejedou k reálnému zásahu. Na rychlosti akce to ale nijak neubralo.

Varianta cvičení, tedy srážka vrtulníku s Cesnou, nebyla zvolena náhodou. Na hradecké letiště kromě výjimečných událostí příliš nelátají velká letadla. Z hlediska četnosti příletů a odletů menších letadel ovšem patří k nejvytíženějším v Evropě. Vrtulníků se tam také pohybuje mnoho.

„Je tady letiště s docela silným provozem. Toto se může stát a prevence je prevence. Reálnější je právě srážka Cesna-vrtulník, Cesna-Cesna. Do nějakých šesti až deseti osob,“ upozornil manažer bezpečnosti královéhradeckého letiště Tomáš Kvítek.

autor: ova
Spustit audio