Na horách v Česku je více sněhu než o Vánocích. Očekává se nápor turistů

Díky novému sněhu se znovu otevřela některá horská střediska. Dobré podmínky pro lyžaře jsou hlavně v Krkonoších. V provozu jsou ve Špindlerově Mlýně třeba sjezdovky na Medvědíně nebo Horních Mísečkách. Tamní provozovatelé hlásí dokonce půl metru sněhu. Podobná je situace i na tanvaldském Špičáku v Jizerských horách. Hodně lidí shání ubytování na poslední chvíli. Hotely a penziony v Krkonoších jsou obsazeny zhruba z poloviny.

Zima se v plné parádě vrátila do hor. Množství sněhu, které napadlo za poslední dny, sami provozovatelé areálů dlouho nepamatují.

„V podstatě se dá říct, že je to jeden z největších spadů v této sezóně. Za poslední tři čtyři dny napadlo kolem 80 až 90 centimetrů sněhu. Na sjezdovkách to není takový přírůstek, když se to zrolbuje, jen asi 30 cm. Kvalita je ale úplně vynikající,“ tvrdí Zdeněk Spilka, vedoucí areálu na Horních Mísečkách.

Za pravdu mu dávají Pavel Selichar a Saša Mráz, kteří si přijeli naposledy zalyžovat.

"Konečně je tady sníh, takže prima,“ říká Pavel. "Je cítit, že rolbovali, ještě na to něco napadlo, je to trošku muldovaté. Teď svítí sluníčko, tak snad nebude tolik, i když je to hezké, ale aby to tolik nezměklo. Jinak je to super,“ přidává se Saša.

Lepší sněhové podmínky lákají na hory víc lidí. Podle vedoucí hotelu ve Špindlerově Mlýně Lenky Hrubé lidé chtějí velikonoce trávit na sněhu:

"Samozřejmě, že všichni jedou za sněhem. Lidi volají, telefonátů a mailů jsou denně desítky, takže zájem opravdu je."

Skiareál Klíny

Sněhu na Velikonoce bude podstatně víc než o vánočních svátcích. Na hory míří Češi s rodinami a hodně Poláků a Němců.

Čtěte také

"Vzhledem k tomu, že nasněžilo, tak někdo ubytování vzdal, ale naopak někoho to přitáhlo, takže zájem o Velikonoce je velký,“ potvrzuje Martin Jandura ze špindlerovského infocentra.

Na nápor turistů se také připravuje horská služba: „S větším náporem lidí je spojená i větší úrazovost. Doufáme ale, že se všechno obejde v normálních mezích a nebudou to žádné extrémy,“ říká záchranář Horské služby v Krkonoších Marek Fryš.

Zároveň apeluje na návštěvníky, aby příliš neholdovali alkoholu: „Přeci jen je lyžování sport, který se odehrává v rychlosti. Rizika tam jsou.“

„Je tu příjemně oblačno, na hřebenech kolem minus šesti stupňů a lehce fouká ze severu,“ přidává ještě aktuální informace o počasí.

Lyžovat se ve většině střediscích bude do pondělí, některé areály zůstanou v provozu o týden možná i více dní déle.