Misto studny uvidí lidé na náměstí v Plzni archeologická souvrství

10. září 2007

Nedávno objevenou studnu na náměstí Republiky v Plzni veřejnost neuvidí. Projekt na její zajištění, vnitřní nasvícení a zasklení za zhruba tři miliony korun zastupitelé neschválili. Naopak se rozhodli nechat vyříznout část podloží pod náměstím o rozměrech dva krát dva metry, vyzvednout ho na plochu a umístit do skleněné konstrukce. Jednotlivé vrstvy, mezi nimi i vrstva dokládající největší plzeňský požár, totiž perfektně zachycuje historický vývoj města.

Za realizaci nového návrhu zaplatí radnice zhruba milion korun, tedy o dvě třetiny méně než za studnu. Instalace skleněného čtvercového hranolu bude obsahovat také informační popisky. Na náměstí by se měla objevit po dokončení rekonstrukčních prací, nejpozději do 30. června 2008. Jak uvedl primátor Pavel Rödl, podobnou prezentaci archeologických souvrství formou skleněného válce má například Královo náměstí v Kodani.

Plzeňská radnice

Studna o průměru 2,5 metru s hloubkou 21,4 metru a vodním sloupcem vysokým 15 metrů, která vznikla pravděpodobně v 19. století, bude zakryta, což nepřinese žádné zpoždění prací na celkové rekonstrukci plochy náměstí.

Podle dřívějšího návrhu mělo studnu překrýt vrstvené sklo s protiskluzovou úpravou v ploše dláždění, které by zvládlo nápor najíždění těžkých vozů a zároveň umožnilo nahlížet dovnitř. Součástí měla být i nerezová ocelová nosná konstrukce a větrání, které by ústilo u objektu veřejných toalet a zabránilo pocení skla. Kvůli výměně vnitřních světel a kontrole odborníci navrhli vybudovat vedle studny revizní šachtu s prostorem pro strojovnu a vzduchotechniku.

Na zviditelnění studny byla původně uvolněna částka do dvou milionů korun. S objevem unikátní dochované části dřevěného čerpacího zařízení původní pumpy ale náklady vzrostly na tři miliony korun. Jejich uvolnění zastupitelé zamítli.

autoři: ČTK , Směna ČRo Plzeň
Spustit audio