Města Hostinné a Jaroměř budou mít erb u pramene Labe
Města Hostinné a Jaroměř budou mít svůj erb na známé kamenné zídce u pramene Labe v Krkonoších. Dosud je na zídce 26 barevných znaků měst, kterými řeka v Česku a Německu protéká. S instalací znaků a úpravou zídky začali pracovníci správy Krkonošského národního parku. ČTK to řekl mluvčí správy parku Radek Drahný. Zídka s erby ze sklosmaltu vznikla v roce 1968. Původně na ní bylo 24 znaků měst, po 12 z Česka i Německa.
V první polovině 90. let na ní přibyly dva erby měst, která leží na řece mezi německým Hamburgem a ústím Labe do Severního moře. "Nyní se opět poměr českých a německých měst vyrovná," řekl Drahný.
Autorem nových erbů je jaroměřský výtvarník Jiří Škopek, který je i autorem původního návrhu v roku 1968. Aby se dva erby, každý o váze téměř jednoho metrického centu, na zídku vešly, musí ji pracovníci v její pravé části asi o jeden metr rozšířit. Výrobu samotných erbů si zaplatily radnice v Jaroměři a Hostinném.
Symbolický pramen největší české řeky leží na Labské louce v nadmořské výšce 1386 metrů a patří k nejnavštěvovanějším lokalitám v Krkonoších. Samotný pramen je sevřený do betonové skruže, řeka z něj pak pokračuje do Severního moře v délce téměř 1200 kilometrů. K pramenu Labe se váže bohatá historie, protože tudy vedla významná obchodní solná zemská stezka spojující Čechy a Slezsko.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusku nestačí Bělorusko nebo Pobaltí. K fyzickému vstupu do Evropy potřebuje Ukrajinu, říká Víchová
-
V pohraničí chátrají statisíce hrobů po odsunutých Němcích. Stát chystá dotaci na jejich záchranu
-
Liberec porazil v předehrávce 47. kola extraligy 3:1 Třinec. Severočeši se vzdálili barážové příčce
-
Expertka: Umělou inteligenci v kampani kromě SPD využili i Piráti. Napadají s ní církev