Les se po požáru dokáže vzchopit nečekaně rychle, tvrdí odborník

25. září 2010

Pohled na les, který lehl popelem sice vypadá hrozivě, odborníci však tvrdí, že obnova lesa je rychlý proces a již druhý rok se na místech požáru mohou objevit první dřeviny a rostliny. Navíc rychlou obnovu lesa v České republice určuje i zákon. Uvedl to Jan Hřebačka z odboru péče o les správy Krkonošského národního parku. "V středoevropských podmínkách při přirozené obnově lesa nejprve nastupují takzvané pionýrské dřeviny, které jsou převážně listnaté. Na vyhořelých pasekách se tak objevuje bříza, vrba, jeřáb a také různé byliny," řekl Hřebačka. V dalších letech postupně průkopnické rostliny vytlačují stromy, které jsou v dané lokalitě původní, například jehličnany.

Požáry lesa podle Hřebačky patřily před staletími k normálním přírodním procesům, které se lesům nevyhýbaly. "Nejedná se o žádnou obří katastrofu. Les se s podobnými věcmi dokázal vyrovnat," řekl Hřebačka.
Přirozená obnova lesa po požáru je v České republice možná pouze v některých oblastech, které mají výjimku ministerstva životního prostředí. "Zákon totiž ukládá, že les, který byl vykácen či shořel, musí být do dvou let znovu zalesněn. Zkrátka není možné nechat odlesněný pozemek jen tak," řekl mluvčí největšího správce českých lesů, podniku Lesy České republiky Jan Řezáč.
Podle Hřebačky není problém nasázet nové stromky krátce po požáru, aby byla obnova lesa ještě rychlejší. "Popel není pro sazenice nijak škodlivý, problém by byl, kdyby žár spekl zemi, ale to se často nestává," řekl Hřebačka.
V posledních abnormálně suchých a teplých dnech museli hasiči v České republice bojovat s několika lesními požáry.
Nebezpečí požárů v lesích nyní monitorují letecká služba i pěší hlídky, některé radnice zákazaly vstup do lesů, omezené je v některých krajích například i rozdělávání ohně.

Spustit audio