Královédvorského výrobce vánočních ozdob ničí levná konkurence z Asie

Firma Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem doplácí na obrovskou konkurenci z Asie. Situaci jí komplikuje i postupné zvyšování minimální mzdy. Letos vyrobili 30 milionů kusů ručně foukaných a malovaných vánočních ozdob, což je o téměř 20 procent méně než loni. I proto počet stálých zaměstnanců výrobního družstva klesá.

„Snižujeme lidi, mimo sezonu i počet kmenových zaměstnanců," popsal situaci předseda výrobního družstva Vánoční ozdoby Miroslav Šorma.

Ve firmě před 15 lety pracovalo téměř 600 lidí. Aktuálně jejich počet klesl v hlavní sezoně zhruba na čtvrtinu a mimo ni na několik desítek. Českého výrobce válcuje konkurence levných plastových ozdob z Asie.

„Nejsme schopni jim konkurovat, protože máme všechno ručně vyráběné," zdůvodnila vedoucí provozovny Regina Jáklová.

Výroba nejobyčejnější skleněné ozdoby podle ní trvá několik desítek minut. Složitější tvary s bohatým zdobením pak zaberou i pět hodin. Samotné foukání tvarů ze skla navíc vyžaduje léta praxe.

„Základní tvar, jako je koule, se naučíte za jeden rok. Abyste splnil normu, tak dva roky. Abyste se naučil další tvary, jako je špice, je to až pět let," dodala.

Pozici královédvorské firmy na trhu prý navíc zkomplikoval i postupný nárůst minimální mzdy. „Během dvou a půl roku, vlastně od srpna 2013, jsme zvedli mzdy asi o 29 procent,“ řekl Miroslav Šorma.

Výrobky ale firma zdražila jen asi o 14 procent. I tak v posledním roce přišla o zhruba pětinu zakázek.

„Vlastně jsme ani nárůst ceny z obavy, jak to dopadne, nepromítali do letošního roku. Nepromítáme to radši ani do příštího roku. To bude ještě otázka dalšího jednání,“ doplnil.

Důležitá jednání ve Dvoře Králové nad Labem právě probíhají. Aktuálně se už totiž vyrábí vzorkové zakázky na příští Vánoce a i na jejich úspěchu může záviset budoucnost firmy.

Ve Dvoře Králové nad Labem se vyrábí ručně dělané vánoční ozdoby do celého světa