Kniha Eveliny Merové Opožděné vzpomínky vyšla pro velký zájem již ve třetím vydání
91letá Evelina Merová během války prošla Terezínem, Osvětimí i pochodem smrti. V koncentračních táborech postupně ztratila všechny příbuzné. Své tragické vzpomínky sepsala ve svých pamětech. Jak prozradila Tereza Štěpková z organizace Schola Fidentia (Škola sebevědomí a svědomí), před Vánoci loňského roku vyšlo již třetí vydání.
Kniha Evelina Merová: Opožděné vzpomínky se týká vzpomínek na holokaust a na život v sovětském Rusku. Paní Štěpková, kdy a kde byla kniha poprvé vydána?
„Paní Merová knihu napsala původně v češtině. Poprvé vyšla v roce 2007 v nakladatelství Barrister & Principal, které připravilo i další vydání v roce 2013.“
Obě vydání knihy v češtině byla beznadějně vyprodána a o knihu byl stále velký zájem. Kdo stojí za třetím vydáním knihy Eveliny Merové?
„Třetí vydání iniciovala sama paní Merová, která sama chtěla, aby kniha znovu vyšla. Naše organizace Schola Fidentia je ráda, že mohla s tímto projektem pomoci a přispět k tomu, aby kniha vyšla, opět v nakladatelství Barrister & Principal. K vydání došlo během roku 2021, a to i přes komplikace způsobené koronavirem.“
„Naše organizace je tvořená lidmi, kteří mají zásadní vztah ke 2. světové válce a k moderním dějinám a bohužel i k holokaustu. Tento projekt je prvním, do kterého jsme se pustili, a je pro nás velice významný. Ukazuje to, čím se v budoucnosti chceme zabývat.“
Jedna z mála žijících pamětnic holokaustu Evelina Merová, která jako jediná z rodiny přežila, vypráví svůj příběh mimořádně poutavě a dojemně. O Vánocích loňského roku u příležitosti narozenin autorky vyšlo třetí vydání knihy Opožděné vzpomínky. Jaký tedy byl její osud?
„Evelina Merová se narodila v roce 1930 v Praze, kde prožila šťastné dětství se svými rodiči. Pak ale přišla okupace a nacismus. Jelikož její rodiče byli židovského původu, začali se na ni vztahovat protižidovská nařízení a Norimberské zákony, které postupně život Židů v Čechách omezoval. V roce 1942 byla se svojí maminkou deportovaná do Terezína. Své zážitky, které získala v následujících letech, líčí ve své knize.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.