Juka pokvete celé léto, na zahradě působí exoticky
Pochází z Mexika a Střední Ameriky, jako okrasná rostlina se juka pěstuje také v Česku. Patří mezi léčivé rostliny, silně pročišťuje.
„Juka podporuje činnost jater a ledvin, čímž pomáhá detoxikaci. Snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol. Má antibiotické a protiplísňové účinky, je protizánětlivá. Je vhodná jako podpůrná léčba při diabetu 2. typu. Při užívání juky bychom měli hodně pít, abychom se zbavili toxinů, které v sobě máme,“ radí bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová ze Sedlecka na Rokycansku.
V bylinných lékárnách se k léčebným účelům prodává pravá juka neboli juka krátkolistá, latinsky Yucca brevifolia. Spolu s ní se u nás běžně pěstuje především juka vláknitá. „Zahradě dodá exotičnosti. Je vhodná do skalek a stylizované sukulentní zahrady. Tam ji můžeme nechávat po celý rok, kolem třeba rozestavit okrasné květináče s kaktusy a sukulenty. Pokvete nám celé léto. Juky nádherně kvetou, mají vysoké stvoly s bílými zvonky,“ říká farmářka.
U nás se juka množí dělením
Rostlině vyhovuje teplé a zejména suché místo. Na českém trhu jsou k dostání semena juky z dovozu. „V našich podmínkách juka netvoří semena, chybí tu speciální opylovači. Ale je možné ji množit,“ ujišťuje Štěpánka Janoutová. „Dobře přirůstá, takže se potom dělí trsy. Některé kultivary by měly být mrazuvzdorné dokonce až do mínus 23 °C. Ale pro jistotu je lepší alespoň mladé rostliny na zimu stěhovat do interiéru.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.