Je správný čas provést řez listnatých a jehličnatých plotů?

4. listopad 2022

Touto dobou prý řez neuškodí ničemu. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

„U jehličnatých, tújí, cypřišků, jalovců, řežeme tak, aby se neodhalil suchý vnitřek stromů či keřů. Podobně i u smrků do plotů tvarovaných. Čím je rostlina mladší, tím můžeme jít s řezem hlouběji, ale vždy musí zůstat něco zeleného. Chvojí z jehličnanů lze pak použít na výrobu podzimních či vánočních dekorací nebo jím na zimu přikrýt méně odolné rostliny v zahradě.

Pokud bychom řezali listnáče, které jsou ještě olistěné, takový řez je oslabuje. Bere rostlině to, co by jinak ještě mohla z listů stáhnout do kořenů. Řežeme-li až po opadu listů, je to takzvaný řez na bujnost. Vše, co bylo v listech, doputovalo do kořenů, a na jaře podpoří bujný růst větviček. Pokud jsou ale keře v živém plotě bujné ažaž, můžeme je ořezat klidně i olistěné.“

Jaký den zvolit pro řez živých plotů? Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.