Jaromír Joo a Dalibor Bzirský - mistři houslaři

1. srpen 2011

Jsou lidé, kteří jsou mistři svého oboru, a málokdo to pozná, nebo dokonce ví. Žijí vedle vás a vy možná matně tušíte, že jsou čímsi výjimeční. Ale v určité oblasti lidského konání se o nich mluví a ví, jejich výjimečnost je uznávána a ctěna.

To je tak trochu případ pana Jaromíra Joo - mistra houslaře, jehož jméno je spojeno se slavným cirkusovým rodem JOO, leč jeho životní cesta vedla od jinošského muzicírování, poté houslařskou školu v Lubech u Chebu, přes dílny význačných českých houslařů, mj. Vladimíra Pilaře, až k členství v českém Kruhu houslařů, když v roce 1980 vstoupil mezi třicítku mistrů houslařů. Poté následovaly první velké houslařské úspěchy na soutěžích v zahraničí, až po práci v jeho vlastním ateliéru ve španělské Quesadě.

Jaromír Joo s sebou přivedl do studia přivedl také svého žáka a spolupracovníka Dalibora Bzirského. Který je rovněž absolventem Lubské houslařské školy a poté pilným žákem, pod vedením svého mistra.

autor: luc
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.