Jakou budou mít housle barvu zvuku, to záleží především na smyčci

29. říjen 2020

Na samotě Wildenava nedaleko Lokte vznikají smyčce, za kterými váží cestu i mnozí známí umělci, například Jaroslav Svěcený. Jejich autorem je Alexandr Hendruk.

Tento muž vyrábí pomůcky potřebné pro hru na smyčcové nástroje. Na smyčci velmi záleží. Housle bez něho nevydají ani tón.

Výroba smyčců je velmi přesná práce a vyžaduje znalost různých materiálů. Je třeba pracovat se dřevem, kovem, žíněmi i s pryskyřicí z borovic.

Nejstarší smyčce měly konstrukci z bambusového dřeva, ale v průběhu staletí se v Evropě často dělaly z modřínů a hrušek. Dnes se k výrobě často používá červenohnědé až fialové tvrdé dřevo fernambuku.

Mezi nejvzácnější smyčce, na kterých se Alexandr Hendruk podílel, patří třeba ten z francouzských dílen a je z 18. století. Dnes má hodnotu 20 000 dolarů.

autoři: Tereza Švecová , Radim Jehlík | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.