Hradec Králové má uprostřed města vlastní pláž

24. září 2010
Městská pláž v Hradci Králové

Oficiální křest si včera v Hradci Králové odbyla první umělá písečná pláž v republice. Nechala ji zřídit tamní radnice. Labskou vodu okusily na náplavce v centru města za slunečného počasí první desítky odvážlivců, v čele s několika hradeckými zastupiteli. Koupel v osmnáctistupňové vodě si radní vesměs pochvalovali, stejně jako čistotu vody. Ze břehu přihlíželo premiéře pláže několik stovek lidí.

Na labské náplavce, kterou pokrylo 160 metrů krychlových písku, se lidé budou moci zdarma slunit denně od 11 do 20 hodin.
Koupání v řece bude na vlastní nebezpečí, plavčík na pláži nebude. "Podle našich informací je voda v Labi zdravotně nezávadná, což svědčí o tom, že je podstatně čistčí, než třeba před patnácti lety. Na druhou stranu je to samozřejmě řeka se vším všudy, koupání je zde na vlastní nebezpečí," upozornil náměstek primátora Josef Malíř.
Městskou pokladnu nestálo zbudování pláže ani korunu. Náklady v řádu několika stovek tisíc korun uhradili sponzoři. Dno u pláže před jejím otevřením museli vyčistit potápěči, kteří z řeky vytahali dva kontejnery starého haraburdí. Zřízení pláže se neobešlo také bez úředních povolení.
Radní se při vzniku pláže nechali inspirovat podobnými projekty v Paříži a Budapešti. Písečnou pláž pro rekreaci obyvatel plánuje i Praha, a to na severní špičce Střeleckého ostrova. Měla by ji otevřít v polovině července.

Městská pláž v Hradci Králové