Helga Hošková „90“, Povolební Izrael a 75 let od smrti významných českých židovských umělců
Rozhovor s akademickou malířkou Helgou Hoškovou. Vztah mezi politikou a náboženstvím po volbách. Umělci zavraždění před 75 lety na rozhraní září a října 1944.
Židovská obec v Praze pořádá v Jeruzalémské synagoze výstavu obrazů akademické malířky Helgy Hoškové Weissové u příležitosti jejího významného životního jubilea. Expozici můžete shlédnout až do 10. ledna příštího roku. Helga Hošková je jedním z mála bývalých terezínských dětí, které přežily holocaust. Mluvila s ní Daniela Brůhová.
Izrael má za sebou parlamentní volby. Ty z velké části rozhodovaly nejen o bezpečnostních nebo sociálních a ekonomických otázkách, ale také o budoucnosti vztahu mezi náboženstvím a politikou v Izraeli. Jaký vzkaz voliči politikům poslali? Otázka pro Jana Fingerlanda.
Jedenatřicet dní mezi 28. zářím a 28. říjnem 1944 nebývá zpravidla zvlášť připomínáno. Ale byly to před 75 lety právě tyto dny, které zásadně ochudily českou kulturu. Souvislosti bude komentovat Leo Pavlát.
Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.