Dudák s typickými chodskými rysy zaujal sochaře i malíře
Jedním z nejznámějších, nejlepších a nejoblíbenějších dudáků přelomu 19. a 20. století byl Jan Kobes (1849 – 1929) z Domažlic. Hrál snad se všemi význačnými chodskými muzikanty své doby a na Chodsku na něj vzpomínají dodnes.
Jan Kobes se vyučil tkaničkářem a naučil se na housle. Jeho otec hrál na dudy a malý Honza se k němu brzy přidal. Dudání se mu natolik zalíbilo, že se z něj postupem času stal široko daleko vyhledávaný dudák. Byl známý nejen na Chodsku, ale jezdil dudat i do Plzně, Strakonic, do Hronova Aloisi Jiráskovi a častokrát také do Prahy na nejrůznější slavnosti a výstavy. Na dudy hrál i při vyhlášené Národní výstavě českoslovanské v roce 1895.
Chod s typickými rysy
Dudák Jan Kobes byl díky svému dudáckému umění u posluchačů velice oblíbený. Pro svoje typicky chodské charakteristické rysy v obličeji byl navíc často vyhledávaný výtvarnými umělci. Zvěčnili ho například sochaři Alois Langenberger, Vladimír Brettschneider nebo malíř Václav Malý. Jan Kobes tak zůstal ztvárněný jako představitel typického chodského dudáka začátku 20. století. Několik pojednání o něm napsal Jindřich Jindřich i národopisec Rudolf Svačina.
Poslechněte si Špalíček lidových písní věnovaný chodskému dudákovi Janu Kobesovi!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V Číně se šíří respirační nemoc způsobená virem, na který není vakcína. Pandemii ale nejspíš nezpůsobí
-
Lotku se snažím vychovat, jak nejlépe umím, říká nevidomá máma Alena
-
Sestřelil Putin další letadlo? Analyzujeme, co se stalo s tragickým letem 8243 nad Čečenskem
-
Státní zástupce žádá pro hejtmana Půtu vězení na 3,5 roku. Obviněný je v kauze rekonstrukce kostela