Dají hlavy dohromady a vši má celá třída. Školy mohou žádat o pomoc hygienika

7. duben 2014

Byly, jsou a budou - tak mluví o výskytu vší na školách učitelé i ředitelé. Častěji trápí malé děti a někdy se kvůli nim musí vedení škol obrátit dokonce na sociální péči, aby rodičům domluvila. Každopádně vši se nevyhýbají chudým, ani bohatým, malým, ani velkým.

„Chytl jsem to od jednoho kamaráda, protože mi říkal, že má vši. Tak jsme šli do vany a umyli jsme to,“ popisuje nedávný zážitek malý Kuba z první třídy.

Jeho třídní učitelka dodává, že vši se častěji najdou ve vlasech dětí z prvního stupně, ale že nerespektují ani školní autority. „U prvňáků se pořád skláníte, radíte, jak sčítat, a potom se doma drbeme,“ shrnuje s úsměvem Lenka Rozsívalová.

Také na tváři ředitele školy Petra Lehkého vyvolává téma vší úsměv. Jeho škola patří k těm menším, je v dobré čtvrti a k zápisu chodí víc dětí, než může přijmout. Přesto i tady řeší problém s drobnými parazity.

„Není to tak časté, ale myslím, že v průběhu školního roku tak třikrát čtyřikrát máme signál od třídních učitelek, že některé děti mají vši nebo hnidy. Snažíme se to ve spolupráci s rodiči řešit,“ shrnuje Petr Lehký.

Rodiče pak dostanou zprávu, aby děti prohlédli. To učitelé dělat nesmí, protože k prohlídce dítěte je oprávněn jen zdravotnický pracovník.

Pokud se dítě do školy vrací zavšivené opakovaně a rodiče situaci neřeší, může se škola obrátit na sociální odbor magistrátu. Jeden takový případ řešil ředitel školy Petr Lehký nedávno u sociálně slabší rodiny. Rodiče byli jednak nedůslední, pak si neuměli vybrat správný přípravek a také na něj neměli peníze.

Čtěte také

Jenže zbavit se vší není snadné ani pro ty, kterým peníze nechybí. Podle zkušeností rodičů nemusí zabrat hned první vybraný preparát. Proti některým jsou vši totiž odolné, a tak opakované testování nových a nových prostředků zasáhne i citelněji rodinný rozpočet.

Vši

Od agresivních chemických přípravků lékaři navíc spíš ustupují. Víc zvažují vliv jak na zdraví pacienta, tak na životní prostředí. Doporučují častěji prostředky na přírodní bázi. Předseda dermatovenerologické kliniky pražské vinohradské fakultní nemocnice Petr Arenberger by nepodceňoval ani rady našich předků.

„Vši mají takový problém, že když je potřete olejem nebo nějakou olejovitou suspenzí nebo roztokem olejovitého typu – naše babičky si určitě vzpomenou například na petrolej, který se používal – tak se jim ucpe dýchací ústrojí a zahynou,“ vysvětluje Petr Arenberger a upozorňuje:

„Ale jedná se vlastně jen o ničení vitálních jedinců, a ne hnid, tedy zárodků dalších vší.“

Pozor je třeba dávat hlavně na půjčování hřebenů, ručníků nebo polštářů.

„Nejvíce se to přenáší mezi děvčaty, když si třeba vyměňují kloboučky a podobně. A hlavně se vši drží v dlouhých vlasech, takže i zde si musíme dát pozor,“ upozorňuje Petr Arenberger.

Výskyt vší v českých školách a školkách potvrzují i lékaři. Oficiální data není ale možné získat, protože rodiče ani učitelé nemusí vši úřadům hlásit. Proto o nich nemá přesný přehled ani ministerstvo zdravotnictví.

Podle epidemioložky Sylvie Kvášové z ministerstva zdravotnictví jsou vši pro děti velmi nepříjemné.

Vlasy, ilustrační foto

„Když se škrábe, může dojít ve výjimečných případech k nějakému poškození pokožky a eventuálně zahnisání. Pokud je to v kolektivu, tak je zapotřebí, aby všichni zúčastnění byli důslední a dodrželi to, že odvšivení dětí bude provedeno u všech,“ říká Sylvie Kvášová.

Ředitel školy nebo školky, kde vši děti napadají, může požádat o pomoc i místní hygienickou stanici.

„Řekne místo zařízení, kde se to vyskytlo, aby kolegové z terénu mohli jít udělat epidemiologické šetření,“ dodává Sylvie Kvášová.

Dnešní děti bývají čistotné, tak vši může často prozradit už samotné svědění ve vlasech anebo vyrážka na šíji.

autoři: lej , Jiří Fremuth , mad
Spustit audio