Čtvrteční Noční linka: Silvestr dříve a dnes

29. prosinec 2022

Vzpomenete si ještě, jak jste v mládí slavili konec roku? Jak vypadají oslavy Silvestra u vás v současné době? Slavíte vesele nebo spíš rozjímáte? Díváte se na televizi nebo posloucháte v klidu a pohodě vaše oblíbené pořady v rádiu s tím, že vydržíte čekat na půlnoční přípitek?

Zavzpomínejte, zda máte veselé historky z posledního dne v roce? Máte i nějaké rodinné zvyky? Například chodíte na procházky do lesa dát něco na přilepšenou zvířátkům? Připravujete si nějaké dobroty, ke kterým zasednete a vychutnáte si je? Chodíte slavit k sousedům nebo někam do podniku?

Silvestr je mužské křestní jméno latinského původu. Podle českého a slovenského kalendáře má svátek 31. prosince (protože 31. prosince 335 zemřel papež Silvestr I.), tedy na konci roku, proto na tento den připadají silvestrovské oslavy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.