Chladné počasí v Hradeckém kraji zastavilo rojení kůrovce

24. září 2010

Příchod chladného počasí tento týden úplně zastavil rojení nebezpečného škůdce kůrovce. Lesníci v Královéhradeckém kraji i v celé zemi tím získali čas na vyčištění feromonových lapačů a pokácení dalších stromů jako lapáků kůrovce. "Počasí nám zatím přeje," řekl ČTK specialista na ochranu lesa z hradeckého ústředí Lesů ČR Ladislav Půlpán.

Pokud by chladné počasí s deštěm vydrželo ještě následující týden, šance na vítězství v boji s kůrovcem by se podle něj velmi zvýšila. "Loni se nová generace kůrovce objevila již v polovině června, letos by to mohlo být o měsíc později," řekl Půlpán.
Lesy ČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, původně pokácely asi 100.000 stromů jako lapáky. Nyní pokácejí dalších asi 20.000. Počet 40.000 feromonových lapačů podnik zvyšovat nehodlá. "Zatím se ukazuje, že opatření proti kůrovci, který po zimě poprvé vylétl na konci dubna, jsou účinná," řekl Půlpán. Dodal, že stromy také dokázaly nasát vodu, a tím získaly vyšší odolnost proti kůrovci.
Rojení kůrovce dosud začalo jen v nížinách, a to hlavně na osluněných krajích lesů. Hlavní rojení by mělo teprve přijít. Na horách, kde je proti nížinám ještě chladněji, by mohlo rojení podle Půlpánova odhadu začít až po 20. květnu.
Na boj se připravují i Městské lesy Hradec Králové, které obhospodařují téměř 4000 hektarů lesů. "Na lapáky jsme pokáceli asi 300 stromů, poprvé jsme si také pořídili feromonové lapače," řekl ČTK ředitel Zdeněk Petřík. Loni Městské lesy vytěžily 900 metrů krychlových kůrovcového dřeva, což byl pětinásobek obvyklého stavu. Pokud bude boj se škůdcem úspěšný, mohl by podnik podle Petříka vytěžit kůrovcového dříví letos stejně.
Letošní očekávané přemnožení kůrovce, který zimu skrytě přežil ve formě larvy, umožnilo loňské suché a teplé počasí. Pokud by se kůrovce nepodařilo zvládnout, mohla by podle Půlpána nastat obdoba kalamity z roku 1995, kdy brouk v celé zemi zničil přes dva miliony metrů krychlových dřeva.

Logo
Spustit audio