Čeští dobrovolníci v izraelské armádě, Jom kipur a Výtvarná soutěž Památníku Terezín

6. říjen 2019

Největší audioportál na českém internetu

Židé modlící se v synagoze při svátku Jom kipur. Olej na plátně, Maurycy Gottlieb (1856–1879), Muzeum umění v Tel Avivu. | Foto: volné dílo

Dobrovolnický program izraelských obranných sil absolvují i Češi. Poselství židovského svátku Jom Kipur. Soutěž Památníku Terezín.

Dobrovolnický program izraelských obranných sil v oblasti logistiky se nazývá SAR-EL a ročně ho absolvuje 3 až 5 tisíc dobrovolníků z celého světa. Ti slouží jeden až tři týdny na vojenských základnách v Izraeli. Všichni dobrovolníci nosí pracovní uniformy izraelské armády se speciálními modrými výložkami, a tak nejsou považováni za vojáky a nepoužívají zbraně. I letos vyjeli dobrovolníci z Česka. O jejich zkušenosti se dozvíte v příspěvku Daniely Brůhové. 

Logo

Příští úterý s večerem začíná letos nejvýznamnější židovský svátek Jom kipur neboli Den smíření. Člověk pohlédne do svého nitra, váží dobré a zlé skutky, s pokorou se omlouvá Bohu i lidem. Více o smyslu svátku Jom Kipur vám řekne Leo Pavlát. 

Pozveme vás na výstavu, kterou na konci září zahájili v sídle Židovské obce v Teplicích.  Prohlédnout si můžete nejlepší výtvarné práce žáků a studentů, kteří se účastnili soutěže Památníku Terezín.  S předsedou Židovské obce v Teplicích Michaelem Lichtensteinem mluvila Veronika Kindlová.

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tomáš Töpfer , mrk

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.