Česká Kamenice je malé městečko s mnoha zajímavostmi. Nejnovější je obnovený skleněný orloj
Česká Kamenice na Děčínsku v Ústeckém kraji je městečko se zhruba pěti tisíci obyvateli. Můžete v něm ale objevit spoustu zajímavostí a kuriozit. Aby vám žádná neunikla, začněte procházku v Městském informačním centru na náměstí Míru, kde dostanete potřebné informace i turistické tiskoviny, a můžete vyrazit.
Hned na náměstí můžete obdivovat historické domy včetně místní radnice. Ale třeba i kamennou podkovu zasazenou do dlažby. Váže se k ní pověst o kurážné šenkýřce, která vypátrala bandu loupežníků a ujela jim na koni právě až na českokamenické náměstí, kde vysílený kůň padl. Ve skutečnosti jde o starobylý znak pro hranici dobytčího trhu.
Když od podkovy vzhlédnete vzhůru ke štítu bývalé spořitelny, uvidíte sochu rytíře Rolanda, který už víc než století dohlíží na zdejší městská práva. Malá ulička vedoucí z horní strany náměstí vás dovede před dům, který kdysi patřil hodináři a zlatníkovi Adolfu Eiseltovi. Ten na štít svého domu umístil funkční orloj, který pak v druhé polovině 20. století chátral a nakonec byl z domu odstraněn.
Po sedmdesáti letech ho ale českokameničtí obnovili. Téměř polovinu nákladů se podařilo získat z veřejné sbírky. Skleněné postavičky světců vytvořili studenti a pedagogové ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v nedalekém Kamenickém Šenově.
Pár kroků od domu s orlojem stojí poutní kaple Panny Marie, která je místním barokním skvostem. Dalším svatostánkem je kostel sv. Jakuba staršího. Za zmínku stojí fakt, že když tu v roce 1856 pobýval tehdy patnáctiletý Antonín Dvořák, aby se zdokonalil v němčině, učil ho hudbě zdejší regenschori a varhaník Franz Hanke. V kostele jsou dodnes varhany, na které mladičký Antonín hrával.
Dřevěná vesnička Mlýnky
Hlavně pro děti je velkou atrakcí park miniatur Mlýnky. Dřevěnou vesničku vytvořil na počátku 20. století truhlář Anton Gampe. Po druhé světové válce postupně zanikla, ale v roce 2021 ji město obnovilo podle dochovaných fotografií. Dnes jsou tu k dispozici i vodní hrací prvky.
Vydat se pak můžete dál po žluté značce na vyhlídkový okruh, odkud ještě můžete odbočit k Bratrským oltářům, což je obnovená křížová cesta. Pro dobrodružnější povahy je tu připravená via ferrata na čedičové skále jménem Jehla nebo paintballová aréna v Rabštejnském údolí. Další úžasný rozhled po krajině nabízí Zámecký vrch se zříceninou hradu Kamenice.
Když se vrátíte do města, můžete ještě obdivovat krásné secesní vily, které dokládají, jaký význam kdysi Česká Kamenice měla a jak prosperovala. Můžete si také připomenout významného rodáka, mecenáše a starostu Franze Preidla, a to v parku, který nese jeho jméno a kde je i výstavná Preidlova rodinná hrobka z roku 1868.
Jestli máte rádi velké hudební festivaly, pak do České Kamenice zamiřte v červnu, kdy se tu koná hvězdně obsazený a multižánrový festival KAMEN!CE. V létě také můžete využít zdejší pěkně upravené koupaliště. Celoročně funguje pivovar. Ten původní tu stál od roku 1604 a sloužil do roku 1951. Po šedesáti letech se dočkal rekonstrukce a letos slaví deváté výročí znovuotevření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka