Češi jsou k rakovině tlustého střeva náchylní, zdravý životní styl jí však může zabránit

15. květen 2013

Před karcinomem tlustého střeva varuje dnešní, už 17. ročník českého dne proti rakovině. Česko je totiž na prvním místě celosvětové statistiky v počtu tohoto onemocnění. Na 160 místech po celé republice mohou lidé kupovat květinu měsíčku lékařského. Přispějí tak na sbírku, kterou Liga proti rakovině použije na prevenci, pomoc nemocnicím a jednotlivým pacientům.

Junáci a dobrovolníci z Rychnova nad Kněžnou Katka a Martin se shodují v tom, že si lidé květinu kupují většinou za 20 korun. Každý dostal také leták s radami, jak předcházet zhoubnému onemocnění.

Jednou z nich jsou preventivní prohlídky, které lékaři doporučují lidem po padesátce. Dobrovolně ji absolvoval také pan Alois z Kostelce nad Orlicí, i když mu je teprve 40 let.

„Jsem rozhodnutý jít znovu, byť tento zákrok po psychické stránce nepovažuji za příjemný. Důvodem je dispozice k onemocnění rakovinou zažívacích orgánů. Celá naše rodina tím trpěla, polovina na to zemřela a lékař mi to striktně doporučil," říká.

Lidé ale této možnosti příliš nevyužívají. Přitom podle internisty Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou Martina Sajdla odhalí rakovinu ještě před tím, než vypukne. „Dokážeme zachytit předstupeň nádorového bujení, takzvané polypy tlustého střeva, a tím zabráníme vývinu rakoviny,“ potvrzuje.

Až 50 procentům vzniku onemocnění rakovinou dokáže podle nejnovějších výzkumů předejít dodržování zásad zdravého životního stylu. Přesto mají Češi k tomuto onemocnění více předpokladů.

„Česká populace má vrozené sklony a je to vidět i třeba na spoluobčanech, kteří se přestěhovali někam jinam, převzali zvyky jiných zemí včetně stravování, a přesto jsou dále rizikoví mnohem více než domorodci,“ popisuje lékař.

Ženy by navíc měly pravidelně navštěvovat ženského lékaře. Podle gynekologa Ivana Mrkáčka z Opočna na Rychnovsku minimálně jednou ročně.

Čtěte také

„Připomínám, že počáteční stadia choroby opravdu nebolí, nijak se neprojevují. A často jsem překvapen, že jsem pacientku viděl před půl rokem, a přesto je tam nález, který nás překvapí. A protože přišla, je šance vše dohonit a zachránit ji nebo zdravotní problém vyřešit."

Češi prevenci podceňují, i když jim může zachránit život. Každý třetí občan republiky rakovinou onemocní, dva ze čtyř pak umírají.

autoři: KS , sib
Spustit audio