Červený Kostelec ožije tancem a zpěvem. Začíná Mezinárodní folklorní festival

21. srpen 2013

Červený Kostelec na Náchodsku bude ode dneška do neděle žít hudbou, tancem a zpěvem. Začíná tam 59. ročník Mezinárodního folklorního festivalu, který při dobrém počasí navštěvuje kolem osmi tisíc diváků.

Soubor z Venezuely byl první, který do Červeného Kostelce přijel. Jedna ze zpěvaček Anne-Marie říká, že si pro festival nacvičili 20 písní.

Kytary, bubny, chřestítka – to vše si Venezuelané vyrábějí sami. Jejich temperament se jen těžko popisuje. Kromě nich se divákům předvede dalších 17 souborů. Celkem 12 jich je ze zahraničí.

„Určitě nám festival obohacují klasicky Slováci, letos máme tři slovenské soubory. A jinak je to taková klasika, že nám festival drží Itálie a takové ty jižní temperamentní státy,“ říká ředitelka festivalu Iva Ceprová.

Temperament představují soubory například z Itálie, Mexika nebo Indonésie. Festival bude trvat do neděle.

„Všední dny, středa, čtvrtek, pátek máme v přírodním areálu vystoupení od šesti hodin večer, v pátek je ještě Roztančené město. Soubory se představí obyvatelům i návštěvníkům Červeného Kostelce, tancují kousek od náměstí vedle tržnice. Udělají krátkou ukázku a pozvou diváky do areálu,“ popisuje Ceprová.

Přírodní areál je místo, kde se bude odehrávat to nejdůležitější. V sobotu ráno se tam bude konat festivalová mše. „Od dvou hodin začíná Odpoledne s folklórem a táhne se to až do noci, kdy s krátkou přestávkou na přípravu pokračujeme galavečerem,“ říká Ceprová.

Festivalová neděle začíná vesele. „V deset hodin začíná průvod ulicemi města, což je velmi oblíbená akce. Vychází z Koubovky až k náměstí, kde končí. Od dvanácti hodin hrají divákům muziky jednotlivých souborů. Tam se pak vybírají nejoblíbenější soubory, které se divákům předvedou. A potom už je loučení s festivalem, velká přehlídka všeho, co soubory umí a čím se chtějí rozloučit,“ uzavírá Iva Ceprová.

Diváci, kteří si ještě nekoupili vstupenku, budou muset mít velké štěstí, aby ji ještě získali. Na pokladnách jich zbývá pár desítek.

autoři: Kristína Standerová , kko
Spustit audio