Čeněk Růžička, Elena Gorolová a Ida Kelarová byli navrženi na udělení státního vyznamenání

7. červen 2023

Seznam sněmovních kandidátů čítá 141 jmen. Konečné rozhodnutí je na prezidentovi Petru Pavlovi, který návrhům může, ale nemusí vyhovět.

Na sněmovním seznamu kandidátů jsou například spoluzakladatel Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička, zpěvačka, muzikantka a hudební pedagožka Ida Kelarová a lidskoprávní aktivistka a sociální pracovnice Elena Gorolová. Čeněk Růžička je navržen na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam.

Zatímco loni Sněmovna neúspěšně navrhla tehdejšímu prezidentu Zemanovi všech šest členů odbojové skupiny bratří Mašínů, letos schválila jen Zbyňka Janatu a Ctibora Nováka. Nesouhlasila s tím, aby na finálním seznamu nominantů byli také Josef a Ctirad Mašín, Milan Paumer a Václav Švéda. Sněmovna naopak nominovala matku bratrů Mašínů Zdenu Mašínovou, i jejich sestru, rovněž Zdenu Mašínovou.

Sněmovna odmítla navrhnout také soudkyni Evropského soudu pro lidská práva Kateřinu Šimáčkovou, youtubera Karla Kováře známého pod pseudonymem Kovy, nedávno zesnulého politika STAN Věslava Michalika a režisérku Olgu Sommerovou.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.