Antarktidu dobyl před 87 lety první Čech. Získal nejvyšší vyznamenání USA

27. leden 2016

Na arktický led nevkročil až do konce 20. let žádný Čech. Tím prvním, kdo překročil jižní polární kruh, byl Václav Vojtěch. Rodák ze Skřivan na Královéhradecku si svůj sen dostat se na Antarktidu splnil přesně před 87 lety.

Touhu vycestovat do polárních krajin vzbudil v 21letém Václavu Vojtěchovi film o tragické výpravě Brita Roberta Scotta na jižní pól. Na začátku 20. let ho viděl na služební cestě v Paříži.

Snažil se poté opakovaně dostat do některé z polárních expedic. Uspěl až u výpravy admirála Byrda. Nejdřív pracoval jako topič, později také jako stevard a psovod.

„Ve své knize píše o tom, že si odtamtud vzal pár drobných předmětů na památku. Dost věcí po Václavu Vojtěchovi najdete v muzeu v Novém Bydžově, kde můžete vidět jeho arktické boty, které používal. Tuším, že tam je poštovní vak z Byrdovy expedice a nějaké písemnosti,“ popsal před časem Hynek Adámek.

Na Antarktidu vstoupil Václav Vojtěch přesně 27. ledna 1929. Za expedici dostal jako první Čech nejvyšší americké vyznamenání, zlatou medaili Kongresu. Slávu si ale dlouho neužil. Zanedlouho tragicky zemřel, když s kamarádem plul po Labi.

„S jeho synem Václavem jsem chodil do zdejší měšťanské školy. Dokonce jsem s ním seděl v lavici. Byl to také takový mladý dobrodruh, pořád jen maloval lodě,“ vzpomínal někdejší starosta Skřivan Miroslav Vantura.

Z Antarktidy se do Česka vrátila expedice vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Zkoumali uhynulé tuleně

Na Antarktidu dnes už pravidelně vyrážejí čeští vědci a za jižním polárním kruhem zkoumají změny klimatu. Naposledy tam před dvěma týdny vyjel jedenáctičlenný tým vědců z brněnské Masarykovy univerzity.

„Do expedice jsou obecně vybíráni zdatní jedinci, kteří mají zkušenosti buď s vysokohorskou turistikou, nebo s horolezectvím a podobně. Dobrá fyzická kondice je určitě podmínkou,“ vysvětlil ještě před odjezdem vedoucí expedice Pavel Kapler.

Se svým týmem bude na Antarktidě pracovat tři týdny.

autoři: tby , ako
Spustit audio