Adventní věnec už je na stole téměř v každé rodině. Věděli byste, co jednotlivé svíce znamenají?

Na adventním věnci už hoří druhá ze čtyř svící. A každá z nich má svůj význam.

První se jmenuje Naděje. Zapaluje se o železné, tedy první adventní neděli a pokračuje se proti směru hodinových ručiček. Druhá, jménem Mír, se zapálí vždy o bronzové neděli.

Zapálení třetí nás čeká. Jmenuje se Přátelství a patří k neděli stříbrné. A poslední neděle před Štědrým dnem, ta zlatá, je přiřazena ke svíci jménem Láska. Ani ta ale nemusí být úplně poslední. Naši předci přidávali i pátou svíci. Dávala se do středu věnce, měla bílou barvu a symbolizovala samotného Krista. Zapalovala se po západu slunce na Štědrý den. Třeba vás bude i tato stará tradice letos inspirovat.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.