Památkáři zmapovali vesnické stavitelství pod Králickým Sněžníkem. Vymyká se Dolní Morava

17. duben 2024

Možná i díky odsunu v dávné historii je tohle území relativně nepoznamenané moderní dobou. Ta tam samozřejmě proniká. Přesto jde pro badatele o zajímavý kout země.

Za knihou Pod Králickým Sněžníkem stojí s týmem dalších lidí Zuzana Stránská. „Jako památkářka jsem měla na starost právě region Králicko. Miluju hory a vždycky jsem byla moc ráda, když jsem tam mohla jet. Hodně jsem se tam rozhlížela. Pro památkáře z Pardubic to bylo vždycky strašně daleko. Rozhodla jsem se, že stojí za to region podrobněji prozkoumat. S kolegy jsme si rozdělili 20 vybraných vesnic mezi sebe a dělali jsme takový plošný inventární průzkum.“

Ukrytá krása

Jak se takový průzkum dělá? „Než tam jedete, tak si o té vesnici něco zjistíte. Uděláte si stručnou archivní rešerši. Následuje několik dní, kdy si ji procházíte přímo v terénu. Prohlížíte si každý dům, fotíte si ho a zjišťujete do detailu, co tam skutečně stojí. Byla jsem ohromně překvapená, jaké skryté části tam jsou. Méně známé a přitom malebné. Z veškerých materiálů to pak musíte sepsat. Tři dny v terénu jsou pak skoro měsíc práce u počítače.“

Zuzana Stránská

Do zmíněného území můžeme geograficky počítat i Dolní Moravu. Před pár lety zapomenutá vesnice v údolí, dnes vyhlášené a rostoucí středisko cestovního ruchu. „Co se děje na Dolní Moravě, není z pohledu památkářů zrovna ideální. Kvůli poměrně masivnímu turistickému ruchu stavby zanikají. Historické domy a usedlosti se k němu dají používat, ale ten musí být v nějaké rozumné míře. Turismus je určitě dobrá věc, ale je potřeba najít nějakou tu správnou hranici. Torzo, co tam zůstalo, se ještě zmenšuje kvůli přestavbám. Urbanismus vesnice se úplně mění.“

Publikaci o vesnickém stavitelství vydal Národní památkový ústav z grantu, je neprodejná. Vytisklo se pouhých 250 kusů. Po prezentaci v muzeích a jejím rozebrání by podle Stránské mohla být k dispozici elektronicky.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.