Reportážní seriál Martina Pařízka a Ondřeje Vaňury: Když jde o vteřiny 3. série

Pomoc z nebe: Policisté z letecké služby hasí požáry, hledají pohřešované nebo evakuují lanovky

5. září 2019

Největší audioportál na českém internetu

Policisté z letecké služby jsou na základnách neustále připravení nasednout do vrtulníků. Do vzduchu míří při pátrání po hledaných a pohřešovaných lidech nebo při živelných pohromách | Foto: Martin Pařízek, Ondřej Vaňura, Český rozhlas, Český rozhlas

Krouží nad námi a často o nich ani nevíme. Policisté z letecké služby jsou na základnách neustále připravení nasednout do vrtulníků. Do vzduchu míří při pátrání po hledaných a pohřešovaných lidech, nebo v případě rychlých zákroků zásahových jednotek. Právě na jejich základně na ruzyňském letišti se odehrává další díl seriálu Když jde o vteřiny.

„Tady máme spojení a GPS souřadnice, zavoláme technikům, palivo dáme na plno,“ říká si mezi sebou posádka policejního vrtulníku. Dva piloti a palubní technik se stejně jako před každým vzletem radí na operačním středisku své základny na pražském Letišti Václava Havla. Před sebou mají monitory se spoustou údajů, jako jsou třeba podrobné mapy.

Vzápětí vyráží skrz veliký hangár, ve kterém jsou připravené záložní stroje, a vydávají se do vrtulníku Eurocopter EC135. Další podrobnosti k zásahu posádka zjišťuje až za letu, což není nic neobvyklého.

Být připraven na vše

„Většinou se hned dozvíme, o co jde, ale nemáme všechny informace. Tak se někdy zvolí strategie, že jdeme do vrtulníku, letíme třeba nad Prahu a postupně se dozvídáme více informací,“ popisuje vedoucí odboru letové inspekce Michal Šnajdr.

Letecká služba policie České republiky má celkem 14 vrtulníků, 8 kusů Eurocopter EC 135 a 6 Bell 412

Tento zkušený pilot je u letecké služby od roku 1993. Práce je pro něj zároveň koníčkem, jak ale říká, dost náročným. Každý den ve službě může být totiž úplně jiný: „Musíme být připraveni opravdu na vše. Ať je to pátrání po ztracených osobách, živelné pohromy, povodně. Evakuace lanovky, hašení požárů, případně rychlý zákrok policejních jednotek jako je útvar rychlého nasazení nebo pronásledování nebezpečných pachatelů.“

Od prvního oznámení se policejní vrtulník do vzduchu zvedne zhruba za 3 minuty. Odsud z pražské Ruzyně pokrývá letecká služba celé Čechy. Zbytek republiky má na starost druhá základna v Brně–Tuřanech.

Ostražitost i kvalitní vybavení

Druhý pilot je pomocná ruka kapitána. Šimon Forst má za letu jasně dané úkoly. Patří k nim navigování nebo komunikace s operačním střediskem: „Všeobecně bych řekl, že nejnáročnější lety jsou v noci. Na ně používáme noční vidění, člověk musí být ostražitý. I při pronásledování máme přehled. Jsme schopni pozemním jednotkám popsat, co se kde děje, a spolupracujeme. Určitě jsme takové jejich oči.“

Policisté mají k dispozici dva vrtulníky, EC 135 a Bell 412. S menším EC 135 létají na pátrací akce, jako je třeba pronásledování pachatelů. S Bell 412 například hasí požáry nebo zachraňují osoby, které uvízly v nepřístupných místech.

Důležitou součástí posádky je palubní technik, který sedí v zadní části vrtulníku. Obsluhuje například jeřáb a ovládá kamery. Na monitoru před sebou si může ze vzduchu pohodlně přiblížit registrační značku auta nebo tvář člověka, který jde po zemi. Obraz i záznam potom online přenáší i pozemním hlídkám.

Čtěte také

Práce jako koníček

Velmi cenným vybavením je termovize. Ta pomáhá při pátrání po hledaných a pohřešovaných lidech. Když jsme hodně vysoko, tak řeknu klukům, že potřebuju níž, abych měl větší detail. Můžu vyhledávat a navádět si posádku tak, abychom za co nejkratší časové období prozkoumali co největší plochu a dotyčnou osobu našli,“ vysvětluje svou úlohu v týmu při pátrání po pohřešovaném člověku palubní technik Pavel Beneš.

V takových situacích dokáže vrtulník nahradit i práci desítek lidí a palubní technik je často tím, kdo ztraceného najde jako první. Dobrý pocit. Mě to baví. Mě lítání prostě baví, dodává ke své práci Pavel Beneš.

Letecká služba policie České republiky má celkem 14 vrtulníků, 8 kusů Eurocopter EC 135 a 6 Bell 412. Vytíženost policistů ve vzduchu rok od roku stoupá, loni měli téměř 400 ostrých vzletů.

Související

  • Když jde o vteřiny

    Co se děje, když se počítá každá vteřina? Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura přináší jedinečný pohled na práci složek Integrovaného záchranného systému.

  • Když jde o vteřiny 2. série

    Co se děje, když se počítá každá vteřina? Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura přináší jedinečný pohled na práci složek Integrovaného záchranného systému.

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.