Krkonoše nejsou jen Sněžka a pramen Labe. Objevte krásy méně známých oblastí hor

24. červenec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Bucharova cesta u Horních Štěpanic | Foto: Miroslav Hruban, Český rozhlas

S jakými nešvary návštěvníků se potýkají strážci přírody, a jaký vliv má na Krkonoše změna klimatu?

Prázdniny pokračují, někdo je tráví u moře, další na chalupě a není málo ani těch, kteří zamíří do našich nejvyšších hor. Krkonoše nabízí řadu krásných míst, v sezóně ale velmi turisticky exponovaných, existuje také celá řada „neobjevených“ koutů, které stojí za návštěvu. Jak se v Krkonoších chovat tak, abyste se nedostali do křížku se strážci, nebo se samotným Krakonošem?

Při návštěvě Krkonoš si můžete užít ještě pomyslný vrchol letošních oslav, které připomínají 120 let od vyhlášení první přírodní rezervace v našich nejvyšších horách Janem Nepomukem Františkem hrabětem Harrachem na Strmé stráni v Labském dole.

„13. září je velký koncert k tomuto výročí ve Vrchlabí v kostele svatého Augustina, kdy Jaroslav Svěcený bude hrát na Vivaldiho housle řadu klasických skladeb.“ A k návštěvě zve také nedávno otevřené Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí. „Získalo si přízeň návštěvníků, ta zpětná vazba od lidí je velmi příjemná. Ale musím návštěvníky varovat, není to úplně muzeum, které proběhnete za půl hodiny. Vyhraďte si na to dost času. Věřím, že mnozí se ještě vrátí,“ doufá Radek Drahný.

Výlet do nitra hor

Po několika letech úprav se otevřel také důl Kovárna, který dává nahlédnout do nitra Sněžky. Zážitek je to nepopsatelný, ale řadě lidí se nelíbí cena vstupného. Alespoň jednou za život se ale vyplatí místo navštívit.

Výhled nad Rýchorským křížem

„Důl Kovárna provozuje albeřická pobočka speleologů, nicméně je to projekt, o kterém víme. Ten nový okruh byl dlouhodobě připravován, měl jsem možnost to vidět, musím říct, že je to fantastická záležitost. Cena samozřejmě pro někoho vysoká, pro další ne, to je subjektivní věc. Na druhou stranu je to exkluzivní záležitost a naprosto chápu, při podmínkách, které tam jsou, že existuje limit lidský tak finanční, který si organizátoři stanovili. Kdo Krkonoše miluje, určitě chce vidět i to, co je pod zemí,“ popisuje Radek Drahný.

Mapu do ruky a hledat

Většina turistů, kteří navštíví Krkonoše, míří na Sněžku, nebo k prameni Labe. „Kdo nemá rád davy, tak tam teď nebude ve své kůži. Doporučuji vzít si mapu a chvilku hledat. Pak objevíte neuvěřitelná zákoutí. Když se projdete údolím Jizery, po Planýrce, tam je krásně. V okolí Poniklé máte českou vesnickou krajinu, nádherné roubenky, výhledy, kopce, remízky. Můžete zaběhnout pod Homoli podívat se na jednu z nejstarších hrušní, které v Krkonoších máme, nádherný solitér,“ doporučuje Drahný.

Sněžné domky v Krkonoších

„Dojděte si na kamennou rozhlednu nad Vrchlabí. Strážné, procházka kolem Klínového potoka. Ostatně i Černá hora, která je lanovkou dobře dostupná a procházka po Černohorském rašeliništi, nebo když přeskočíme do dalšího údolí do Albeřic, Lysečiny, tam všude je nádherně. Stačí si  zajít na Rýchorskou boudu na borůvkové knedlíky a ten den máte nádherně naladěný,“ doplňuje Radek Drahný s tím, že Krkonoše jsou skvělým cílem také pro milovníky gastronomie.

S jakými nešvary návštěvníků se potýkají strážci přírody, a jaký vliv má na Krkonoše změna klimatu? Které druhy se nově objevují, a které naopak mizí? Poslechněte si celý rozhovor.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.