Když jde o vteřiny při pandemii. Nahlédněte, jak právě teď pracují hasiči, záchranáři a vojáci

Naložit, vyložit, odvést. Hasiči pomáhají s převozem respirátorů a ochranných obleků ve dne v noci

Do Česka stále přilétají letadla s ochrannými zdravotními pomůckami. Na palubě mají roušky, respirátory nebo třeba štíty a obleky. Věci, které mají pomoci v boji proti šíření koronaviru následně hasiči rozváží do všech koutů republiky. Pro hasičský záchranný útvar jde o největší a nejnáročnější logistickou akci v historii, na které se podílí stovky lidí. JHasiči musí být na vykládání pomůcek připraveni ve dne v noci.

Je jedna hodina v noci a zástupce velitele hasičského záchranného útvaru David Kareš čeká se svými muži a několika červenými tatrami na pražském letišti Václava Havla. Za malou chvíli přistává letadlo s ochrannými pomůckami. Naplněné je téměř k prasknutí. Balíky se nachází také na toaletách, aby se využil prostor letadla do maxima.

Hasiči okamžitě začínají s vykládáním. Tvoří i lidský řetěz vedoucí z paluby letadla na plochu letiště k připraveným kamionům.

„Z tohoto letadla projde každému rukama zhruba tisíc krabic. Dneska u tohohle konkrétního máme dvacet pět lidí v řetězu. Museli jsme jich dát jenom takový počet, protože na parkovišti už čeká druhá skupina dvaceti pěti lidí, která bude vykládat letadlo, které přiletí zhruba za hodinu a půl,“ popisuje David Kareš.

Jsou 3 stupně pod nulou a hasiči se prakticky nezastaví. Velitel družstva ze záchranného útvaru v Hlučíně Tomáš Široký připouští, že člověk si tu často sáhne na dno fyzických a psychických sil. „Náročná práce to je určitě pro každého. Časy příletů se mění, takže z minuty na minutu se mění situace a my musíme reagovat. Krabice nejsou těžké, ale pronese se to. Když tolik tun krabic přenesete v rukách. Naložit, vyložit, odvést, zas naložit, vyložit…“

Čtěte také

Hasičům tady na ruzyňském letišti rukama projdou roušky, respirátory a ochranné obleky na které čekají lidé po celém Česku. I to mají při práci v hlavě: „Snažíme se, aby to na místech, které jsou určeny, bylo co nejdříve. Každý vnímá, že jsme v nouzovém stavu. Dalo by se říct, že tady to snad ani ještě nebylo. Ale bereme to takovým způsobem, že prostě musíme pracovat rychle.“

A jak dodává zástupce velitele záchranného útvaru David Kareš, hasiči myslí i na neuvěřitelnou podporu od veřejnosti, se kterou se setkávají prakticky na každém kroku. „To jsou obrovské emoce, které se za tím skrývají. V tu chvíli se ta práce dělá o hodně líp a únava ustupuje úplně bokem. Spousta lidí na nás bliká, spousta lidí na nás mává, v obchodech nás lidi zdraví, děkují nám. Je to úžasný pocit.“

Když odbijí tři hodiny ráno, je vykládání letadla je u konce.

Už brzy tu ale přistane další.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.