Když jde o vteřiny
Čeští policisté na makedonské misi. Pomáhají tamním kolegům při odhalování nelegálních migrantů
Česká republika má neustále desítky svých policistů na území jiných států. Jezdí totiž pravidelně na zahraniční mise. A od roku 2016 také na jih Makedonie. V městečku Gevgelija u řeckých hranic pomáhají tamním policistům s bojem proti nelegální migraci. V terénu jsou prakticky neustále.
Čeští policisté tady působí pravidelně a zažili i řadu vypjatých chvil. „Byl jsem tady v době, kdy vznikly největší nepokoje, to bylo v dubnu 2016. Kousek za námi bylo stanové městečko Idomeny. V tu dobu se tady tísnilo 12 tisíc osob a chtěly násilně překročit hranice,“ líčí velitel kontingentu Marek Volný.
Gevgelija je patnáctitisícové město na dohled Řecka. Z hlavního města Makedonie sem autem dojedete za necelé dvě hodiny.
Stojíme u brány na makedonsko-řecké hranici, kterou v minulých letech prošly desetitisíce lidí. Teď už je situace o poznání klidnější. „Současná uprchlická krize trochu pominula, ale uprchlíci volí jiné metody a způsoby, jak se dostat dál do Evropy,“ dodává Marek Volný. V Česku působí na cizinecké polici ve Frýdku-Místku, teď v Makedonii velí 40člennému kontingentu Makedonie XVII., ve kterém jsou policisté i policistky z různých míst Česka napříč odděleními. Jeho lidi se tu prakticky nezastaví.
Všechno se musí prohlédnout
Jsme na vlakovém nádraží v Gevgeliji. Skupina pěti policistů si dává pokyny. „Zkusíme systém, jak se otvírají vrata. Podíváme se dovnitř. Když budou vagóny zaplombované, tak zkontrolovat plomby a jdeme dál,“ říká jeden z nich.
Za pár minut sem má totiž dorazit nákladní vlak z řecké Thessaloniky a musí být stejně jako každý jiný, který tady projede, důkladně prohlédnutý. Policisté dostávají signál, že se vlak blíží a jdou do kolejiště. Na každé straně kolejí stojí jedna skupina. Když souprava vjíždí do stanice, někteří si lehají na zem a dívají se pod vagóny.
Následně postupně obchází všechny vagóny a kontrolují je. Z pohledu policie byl tenhle vlak čistý. Mnohdy je to ale jinak.
Migranti v minulosti využívali převážně nákladní vlaky, využívali k tomu i úkryty v podvozcích, na střechách a podobně. Například za mého minulého působení v loňském roce jsme měli záchyt 11 osob přímo v nákladním vagónu.
velitel kontingentu Marek Volný
Podobně musí čeští policisté kontrolovat i autobusy, které Gevgelijí projíždí. Další česká hlídka dohlíží na převoz v noci chycených uprchlíků z policejní stanice do zadržovacího tábora Vinojug.
Od počátku roku 2017 bylo do prvního dubnového týdne roku 2018 celkem realizováno 2371 záchytů.
Makedonští policisté v něm hned po příjezdu berou několika mužům otisky prstů a snaží se zjistit jejich identitu. Zdravotníci kontrolují jejich stav. „Tady se jedná o čtyři muže z Pákistánu a dva muže z Afghánistánu,“ upřesňuje Volný. Vzápětí dostává informaci o tom, že jeho policisté prohledávají na stanici dalšího muže, který nemá platné povolení k pobytu.
Makedonská Gevgelija, přestupní stanice do vysněné Evropy
Uprchlíků, kteří přicházejí přes Řecko a Makedonii dále do Evropy, přibývá. Jsou jich už tisíce denně. Makedonie na ně ale není připravena a podmínky, ve kterých zůstávají, jsou velmi tvrdé. Většina se proto snaží co nejrychleji dostat do Srbska a přes hranice do Maďarska.
Při našem příjezdu už jsou všechny jeho věci položené na lavici. Vidět jsou doklady a také větší obnos peněz. „Osoba byla zajištěna na autobusovém nádraží. Máme doklad svědčící o tom, že je občanem turecké národnosti, a má hotovost. V současné době prověřujeme, kde k ní přišel a jestli nepochází z nějaké trestné činnosti. Může se jednat o potenciálního převaděče,“ komentuje prohlídku asi padesátiletého muže Marek Volný.
Čeští policisté jsou v Makedonii na misi zhruba šest týdnů, poté je vystřídají jejich kolegové. V Gevgeliji a okolí ale nejsou sami, slouží tu také policisté z Rakouska a Maďarska. Všichni jsou jakousi prodlouženou rukou makedonské policie a jejich práce je různorodá
S velitelem Markem Volným teď nasedáme do policejního land roveru a jedeme zkontrolovat takzvanou zelenou hranici mezi Řeckem a Makedonií. V těžkém terénu, který dá zabrat i autu s pohonem všech kol, projíždíme kolem vysokého dvojitého žiletkového plotu, který je dlouhý zhruba 20 kilometrů.
Netrvá dlouho a v plotu nacházíme díru, ve které je položená deka. Právě takto si uprchlíci při zdolávání plotu pomáhají, vysvětluje Marek Volný: „S těmito případy se setkáváme v podstatě denně. Migranti si takhle usnadňují a zkracují cestu směrem do Makedonie. Pravidelně to tady kontrolují naše patroly. Jezdí autem nebo chodí i pěšky.“
Na několika dalších místech je vidět, že jsou jiné díry zadělané.
Policisté se nezastaví ani v noci
Pomalu se stmívá a policisté se připravují na asi nejdůležitější část služby. Město Gevgelija leží v údolí. Na několika vyvýšených místech jsou teď hlídky s termovizemi. Jedna je i v českém transportéru. Díky této technologii je vidět kilometry daleko.
Český policista neustále kontroluje body na monitorech, které si před chvílí vyznačil. „Jsme tady společně s makedonským policistou, který zná výborně terén. Bez něj bychom určitě byli jak bez očí. On nám říká, kam přesně se díváme a tím pádem můžeme výborně monitorovat terén,“ popisuje český policista.
V makedonském kontingentu je zpravidla zařazeno 40 policistů a v srbském 15 policistů. Do Maďarska jezdily kontingenty o síle 50 policistů a do Slovinska o síle 20 policistů. V Makedonii bylo celkem již 654 policistů, ve všech destinacích pak 969 policistů.
Zhruba po dvou hodinách spatřuje skupinu migrantů, která je ještě na řeckém území ale chystá se na překročení hranice.
Další policista informuje velitele Marka Volného: „Viděli jsme je přicházet mezi stromy. Je to skupina asi 20 lidí. Máme to potvrzené z druhé strany. Hlídky jsou připravené a mají nastartované ruční termovize. Zásah případně až po překonání druhého plotu.“
Marek Volný následně vysvětluje, že právě teď hraje roli každá vteřina. Při překročení hranice totiž musí hlídky v terénu migranty co nejrychleji chytit.
Riziko je, člověk si to ovšem nesmí připouštět. Policisté jsou na to vycvičení a jsou to profesionálové. Uprchlíci u sebe můžou mít různé nože a jiné předměty. Ale ještě se nestal případ, že by na nás zaútočili.
velitel kontingentu Marek Volný
Z vteřin se ale můžou stát i hodiny. Tak jako v tomto případě, kdy policisté uprchlíky monitorovali celou noc a následně je chytili až ráno. České kontingenty v okolí makedonské Gevgelije jen za poslední rok a čtvrt podobně zadržely zhruba 2 400 lidí.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.