Kdy přistane člověk na Marsu? Až se vrátí na Měsíc
Fanoušci kosmonautiky mají o zábavu postaráno. Už přes měsíc zkoumá rudou planetu vozítko Perseverance. Expert na dění ve vesmíru Milan Halousek říká, že se každý den na Marsu něco děje.
„Ke sledování bych doporučil přímo webové stránky NASA. Jsou tam informace, dokonale ostré fotografie i zvuky, které z vesmíru takto čistě slyšíme vůbec poprvé. Mars je od nás vzdálený nějakých 500 milionů kilometrů,“ připomíná.
Název z dětských hlav
Perseverance znamená vytrvalost. Pojmenování vesmírného roveru vzešlo ze soutěže mezi mladými americkými studenty ve věku kolem jedenácti nebo dvanácti let.
Robotický průzkumník se dal poprvé do pohybu až po několika dnech. „Bylo potřeba prověřit všechny technologie. Není to jako kontrola auta. Všechno trvá moc dlouho. Za celý den se třeba trochu vyklopí jeden panel, ale je za tím ohromné množství práce a kontrol. Teď už se vozítko po takovém malém okruhu vrátilo v podstatě zpátky do místa přistání.“
Podle Milana Halouska se aktuálně dostává ke slovu malý vrtulník. „Váží necelé dva kilogramy. Má dvě protiběžné vrtule. Jde o takovou zkoušku, jestli v atmosféře Marsu vůbec půjde s něčím létat. Další mise by pak mohla mít třeba už větší dron.“
Mistři detailu
NASA i v případě Perseverance dokonale pracuje s veřejností. „Na spodku vrtulníčku je kousek látky z potahu prvního letadla bratří Wrightů, přímo na tabulce pro nastavování přístrojů najdeme kousek marsovského meteoritu. Nechybí ani plaketka věnovaná lékařům bojujícím s covidem. NASA to postupně zveřejňuje, ale taky nechává na lidech, aby si to sami našli. Neustále je tak udržuje v napětí.“
Na Marsu je od roku 2012 i předchůdce Perseverance, tedy Curiosity. „Obě vozítka jsou postavená na jednom základu. Perseverance je o mnoho let novější, má dokonalejší přístroje. Vědci se poučili z chyb jako bylo třeba poměrně měkké obložení kol,“ říká Halousek.
Než se člověk fyzicky podívá na Mars, tak se podle experta na kosmonautiku musí vrátit na Měsíc. „Tam vyzkoušíme technologie, které použijeme na Marsu. Mělo by to být někdy do roku 2028. Mars by nás pak čekal někdy kolem roku 2035 ve velmi optimistickém výhledu.“
Související
-
Je to ve hvězdách. Nejzajímavější úkazy na obloze v roce 2021
Popularizátor astronomie Petr Komárek vás svým poutavým vyprávěním strhne k pozorování hvězd.
-
Astronom Grygar: V životě mě nenapadlo, že bych se chtěl podívat do vesmíru
Doktor Jiří Grygar je autorem mnoha televizních a rozhlasových pořadů, knih i přednášek. Třeba o astronomických objevech minulého roku.
-
Američanům na Měsíc pomohl Zdeněk Kopal z Litomyšle. Dali mu za to prach
Největší český astronom minulého století strávil skoro celou kariéru v zahraničí. Rodného města si ale vždy vážil a rád se tam vracel. Na svět přišel v dubnu 1914.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.